A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

24.09.2020 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do t’ia sigurojë LDK votat e saj për Ramush Haradinajn president?

Shefi i ekzekutivit ka folur sot edhe rreth çështjes së zgjedhjes së presidentit.

Avdullah Hoti tha se presidentin nuk mund ta zgjedhë vetëm koalicioni qeverisës pa përfshirjen e të gjithë spektrit politik në vend.

Duke folur për atë, se a do t’ia sigurojë Lidhja Demokratike e Kosovës votat e saj Ramush Haradinajt për postin e presidentit, kryeministri Hoti tha për këtë çështje do të diskutohet në shkurt të vitit 2021.

“Presidenti është në zyrë, në bazë të kompetencave të veta kushtetuese, kur vjen shkurti i vitit 2021 duhet të ulemi dhe të gjejmë një zgjidhje bashkë me gjithë spektrin për zgjedhje të presidentit… Një gjë është e qartë që ky koalicion qeverisës nuk mund ta zgjedhë vetëm presidentin, por duhet të ulemi përtej koalicionit për të tejkaluar këtë çështje”, tha Hoti në një konferencë për media në të cilën ka folur për problemet e prodhuesve të qumështit.

Ndryshe, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka paralajmëruar se nuk do të votojë asnjë kandidat tjetër për postin e presidentit me përjashtim të atij të kreut të saj Ramush Haradinaj. E ky i fundit ka thënë se është personi më adekuat për postin e presidentit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Operacioni policor në rajonin e Prishtinës, një i arrestuar

Operacioni policor në rajonin e Prishtinës, një i arrestuar

Sondazhet: Amerikanët zgjedhin Biden për pandeminë, ndërsa Trumpin për ekonominë

Sondazhet: Amerikanët zgjedhin Biden për pandeminë, ndërsa Trumpin për ekonominë

Qehaja: Hapja e Zyrës së mbrojtjes ruse në Serbi, kërcënim serioz për Kosovën dhe NATO-n

Qehaja: Hapja e Zyrës së mbrojtjes ruse në Serbi, kërcënim serioz për Kosovën dhe NATO-n

​Mustafa për Osmanin: I dëshiroj sukses – çdo njeri e provon njëherë

​Mustafa për Osmanin: I dëshiroj sukses – çdo njeri e provon njëherë

Isa Mustafa sqaron heqjen e vijave të kuqe ndaj partive tjera

Isa Mustafa sqaron heqjen e vijave të kuqe ndaj partive tjera

Parashikimi i motit për dy ditët në vazhdim

Parashikimi i motit për dy ditët në vazhdim

Shqipëri – Greqi: Çështja e detit zgjidhet në Hagë

Shqipëri – Greqi: Çështja e detit zgjidhet në Hagë

Reagon Hoxhaj për vendimin e Rusisë që ta hapë zyrën e Ministrisë së Mbrojtjes në Sërbi

Reagon Hoxhaj për vendimin e Rusisë që ta hapë zyrën e Ministrisë së Mbrojtjes në Sërbi

10 euro taksë për hyrje në qendër, ish-kryetari i Prishtinës i reagon Shpend Ahmetit

10 euro taksë për hyrje në qendër, ish-kryetari i Prishtinës i reagon Shpend Ahmetit

Kuvendi mban dy seanca nesër, këto janë pikat e rendit të ditës

Kuvendi mban dy seanca nesër, këto janë pikat e rendit të ditës

Qendra për Menaxhim Kufitar ka një njoftim të rëndësishëm për diasporën

Qendra për Menaxhim Kufitar ka një njoftim të rëndësishëm për diasporën

​Klubi i Prodhuesve kërkon lirim nga TVSH për blerjen e produkteve vendore

​Klubi i Prodhuesve kërkon lirim nga TVSH për blerjen e produkteve vendore

Policia e Kosovës fton për intervistim tre aktivistë të PSD-së

Policia e Kosovës fton për intervistim tre aktivistë të PSD-së

Bëhet pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Bëhet pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Pandemia rrit shkallën e varfërisë në Maqedoninë e Veriut

Pandemia rrit shkallën e varfërisë në Maqedoninë e Veriut

​Tahiri: Hoti është rreshtuar haptas në anën e krimit e korrupsionit

​Tahiri: Hoti është rreshtuar haptas në anën e krimit e korrupsionit