BE-ja thotë se 99-a s’mohohet, SHBA-ja kërkon kthim në dialog

07.12.2019 20:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-ja thotë se 99-a s’mohohet, SHBA-ja kërkon kthim në dialog

Valës së reagimeve kundër dënimit të ish-ministrit Ivan Todosijeviq, i është bashkuar edhe drejtori i Zyrës për Kosovë në qeverinë serbe, Marko Gjuriq.

Gjuriqi i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të deklarohet qartë nëse, siç ka thënë ai, mbështet ndalimin e lirë së shprehjes për serbët në Kosovë, raporton KTV.

“Në bazë të një deklarate të Zyrës së BE në Prishtinë, mund të konkludojmë se po zhvillohet linçimi kundër Ivan Todosijeviqit, i cili u dënua me dy vjet burgim, vetëm se tha të vërtetën dhe guxoi të thoshte se Reçaku ishte një trillim i agresionit të paligjshëm, se organizata e UÇK-së ishte terroriste dhe se ajo që ndodhi në Reçak nuk ishte gjenocid apo masakër”, ka thënë Gjuriqi.

Por, përveç BE-së, ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë që po mohojnë Masakrën e Reçakut ka reaguar edhe Ambasada e SHBA-së në Prishtinë.

Sipas tyre, retorizmi nxitës dhe revizionizmi historik për ngjarjet e vitit 1999, janë të papranueshëm.

“Ngjarjet e kësaj jave tregojnë se sa e rëndësishme është që Kosova dhe Serbia të kthehen në tryezë dhe të përqendrojnë energjitë e tyre mbi të ardhmen, duke normalizuar marrëdhëniet”, thuhet në reagimin e ambasadës amerikane.

Derisa presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka krahasuar veprimin e kancelares gjermane, Angela Merkel, me deklarimet e zyrtarëve serbë.

Ai, në një postim në Twitter, tha se nëse Merkeli flet me turp për krimet e së kaluarës, të kryera nga udhëheqësit gjermanë, udhëheqësit serbë këtë po e bëjnë me krenari për krimet e Sllobodan Millosheviqit.

“Kancelarja Merkel, në mënyrë dinjitoze, foli në Auschwitz për turpin e autorëve të krimit. Udhëheqësit serbë flasin me krenari për gjenocidin. Ne do të arrijmë paqe për gjeneratat e ardhshme të Ballkanit, vetëm kur turpi, asgjë pos turpit, shprehet kur diskutojmë për atë që la pas Millosheviqi”, deklaroi Thaçi.

Ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë ka reaguar edhe presidenti Ilir Meta, duke thënë se “çdo provokim ndaj paqes në rajon, duhet të marrë përgjigjen e merituar”.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, duke folur për dënimin e ish-ministrit Ivan Todosijeviq, e quajti masakrën e Reçakut trillim e të inskenuar nga Willaim Walker.

Zyrtari i Listës Serbe, ndërkaq, u dënua me 2 vjet burgim, pikërisht se kishte bërë deklaratën e njëjtë për këtë masakër.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjermania zgjeron rregullat e karantinës për vendet fqinje

Gjermania zgjeron rregullat e karantinës për vendet fqinje

Asociacioni i komunave me shumicë serbe, me apo pa kompetenca ekzekutive

Asociacioni i komunave me shumicë serbe, me apo pa kompetenca ekzekutive

Paniku vijon pas tërmetit në Turqi, qytetarët mbushin rrugët

Paniku vijon pas tërmetit në Turqi, qytetarët mbushin rrugët

Selimi: Haradinaj i vetmi kandidat që përmbush kushtet të jetë president

Selimi: Haradinaj i vetmi kandidat që përmbush kushtet të jetë president

Nesër Kosova do të vendosë për masat e reja kundër koronavirusit, paralajmërohen kufizimet ekstreme

Nesër Kosova do të vendosë për masat e reja kundër koronavirusit, paralajmërohen kufizimet ekstreme

Pasardhësi i Marko Gjuriqit: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin

Pasardhësi i Marko Gjuriqit: Hoti po mashtron, bisedimet në Bruksel s’kanë lidhje me statusin

PK: 102 kosovarë në vatrat e luftës në Siri e Irak, në mesin e tyre 46 fëmijë

PK: 102 kosovarë në vatrat e luftës në Siri e Irak, në mesin e tyre 46 fëmijë

Tërmeti, Ambasada e Kosovës në Turqi ka një njoftim për kosovarët që jetojnë në Izmir

Tërmeti, Ambasada e Kosovës në Turqi ka një njoftim për kosovarët që jetojnë në Izmir

​KFOR-i ushtrim të përbashkët me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in

​KFOR-i ushtrim të përbashkët me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in

​Diplomon gjenerata e 55-të e kadetëve policorë të Policisë së Kosovës

​Diplomon gjenerata e 55-të e kadetëve policorë të Policisë së Kosovës

​Telekomit i zbrazen sërish llogaritë, 2.300 punëtorë mbesin pa paga

​Telekomit i zbrazen sërish llogaritë, 2.300 punëtorë mbesin pa paga

​Bordi i Përkohshëm aprovon planin afarist dhe buxhetin për vitin 2021

​Bordi i Përkohshëm aprovon planin afarist dhe buxhetin për vitin 2021

Sekretari i Bordit të AKP-së: Të gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve

Sekretari i Bordit të AKP-së: Të gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve

Alarmante: 418 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Alarmante: 418 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Erdogan pas tërmetit: Me të gjitha mjetet e shtetit po qëndrojmë pranë qytetarëve tanë

Erdogan pas tërmetit: Me të gjitha mjetet e shtetit po qëndrojmë pranë qytetarëve tanë

Momenti kur shembet ndërtesa në Izmir të Turqisë

Momenti kur shembet ndërtesa në Izmir të Turqisë