21 persona humbin jetën në maratonën e vrapimit në Kinë, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin

23.05.2021 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
21 persona humbin jetën në maratonën e vrapimit në Kinë, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin

21 persona që po mbanin një maratonë të vrapimit në pyje kanë vdekur në veri-perëndim të Kinës pas breshrit, shiut me ngricë dhe erërave të ftohta që garën në lartësi të lartë.

Pas operacionit të shpëtimit gjatë gjithë natës në temperaturat e ftohta, ekipet e shpëtimit konfirmuan që 151 njerëz ishin të sigurt nga gjithsej 172 pjesëmarrës.

Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua vrapuesit vuajtën prej shqetësimit fizik dhe rënies drastike e të papritur të temperaturave, shkruan Euronews, transmeton klankosova.tv

Vrapuesit po garonin në një shteg jashtëzakonisht të ngushtë malor në një lartësi që arrinte 2 mijë deri në 3 mijë metra.

Gara prej 100 kilometrash u mbajt të Shtunën në sitin turistik Yellow River Stone Forest në qytetin Baiyin në provincën e Gansu.

Me ndryshimin e motit të ftohtë vrapuesit nuk ishin të përgatitur për kushte të motit të tillë dhe shumë prej tyre madje kishin edhe rroba mjaft të holla dhe pavarësisht kilometrave të kaluara në vrap shumë sportist as nuk arrinin të nxehnin trupin e tyre.

Një vrapues i cili u ngjit në 1 mijë metra lartësi tha se kur u ngit në atë maje iu mpinë gishtat nga i ftohti dhe gjatë kthimit ai ishte jashtëzakonisht i trullosur.

Kryebashkiaku i qytetit Baiyin, Zhang Xuchen, mbajti një konferencë shtypi të Dielën më vonë dhe kërkoi ndjesë thellësisht si organizatori i ngjarjes.

“Ne shprehim ngushëllime dhe simpati të thella për familjet e viktimave dhe të plagosurve,” tha kryetari.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Gazetarja e njohur rrefeu për dhunën në familje, burri që e rrahu e viziton në Big Brother

Gazetarja e njohur rrefeu për dhunën në familje, burri që e rrahu e viziton në Big Brother

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Bizneset, përkrahëse të ndryshimit të qeverisjes lokale

Bizneset, përkrahëse të ndryshimit të qeverisjes lokale