​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

02.12.2020 15:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gëzime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së.

Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së.

“Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot vazhdon të jetë e lartë, njësitet e kërkesës kanë qenë e para e Infektives. Jemi detyruar krejt klinikat që kanë trajtuar Covid të jetë i mbuluar me veshje të personelit”, theksoi ajo.

Pllana ka treguar se kë kanë adresë komunikimi.

“Adresë komunikimi e kam departamentin e Farmacisë në kuadër te Ministrisë së Shëndetësisë”, shtoi ajo.

Anëtarja e komisionit, Labinotë Demi e ka pyetur Pllanën se a ka pasur kontrata valide para përhapjes se pandemisë për doreza, maska dhe qese për kufoma.

“Qese për kufoma nuk kanë qenë asnjëherë në listën esenciale. Sa i përket dorezave dhe maskave, ne kur ka filluar pandemia ka pasur kontrata të lidhura. Në momentin që ka pasur kontratë valide, ka pasur furnizim”, tha ajo.

Pllana theksoi se gjatë pandemisë kanë vërejtur ndryshim të çmimeve, dhe se këtë tha se arsye janë kërkesat e mëdha.

Ndërkohë që anëtari Bekim Haxhiu për një kontratë me Indinë, ka pasur reagime nga anëtarët e komisionit.

Deputetja Fatmire Mullhaxha-Kollçaku tha se tash e sa komisione, Haxhiu po bën pyetje të cilat janë të panevojshme.

“Unë do të vazhdoj me pyet, dhe nuk do të mund të më ndalni”, tha Haxhiu.

Ndërsa, anëtari Shkumbin Demaliaj theksoi se anëtarët nga LVV po bën pyetje për organizim të brendshëm.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetëvendosje paraqet ankesë në PZAP para mbylljes së afatit

Vetëvendosje paraqet ankesë në PZAP para mbylljes së afatit

Mustafa: Vjosa Osmani po sillet si rebele, pas kërcënimit ndaj KQZ’së s’meriton të jetë në Presidencë

Mustafa: Vjosa Osmani po sillet si rebele, pas kërcënimit ndaj KQZ’së s’meriton të jetë në Presidencë

Osmani: Nëse përsëriten situatat sikurse dje, detyrohem të mbrojë integritetin e KQZ-së

Osmani: Nëse përsëriten situatat sikurse dje, detyrohem të mbrojë integritetin e KQZ-së

Gjyqtari i Hagës argumenton moslirimin e Veselit me të kaluarën e tij në SHIK

Gjyqtari i Hagës argumenton moslirimin e Veselit me të kaluarën e tij në SHIK

Hoti: Do të kujdesemi që VV-ja të mos vijë kurrë në pushtet

Hoti: Do të kujdesemi që VV-ja të mos vijë kurrë në pushtet

Bizneset, të pakënaqura me ndihmën e qeverisë

Bizneset, të pakënaqura me ndihmën e qeverisë

Tre të vdekur dhe 379 raste me COVID-19

Tre të vdekur dhe 379 raste me COVID-19

Kandidati për deputet i PDK-së ftohet nga Specialja

Kandidati për deputet i PDK-së ftohet nga Specialja

Analistët Weber dhe Serwer: SHBA dhe BE t’i japin fund problemit Kosovë-Serbi

Analistët Weber dhe Serwer: SHBA dhe BE t’i japin fund problemit Kosovë-Serbi

Mos certifikimi i kandidatëve, KQZ: Do të presim vendimin e PZAP-it

Mos certifikimi i kandidatëve, KQZ: Do të presim vendimin e PZAP-it

Bytyçi i PDK’së: Vota e jonë kundër certifikimit të listave do të mbahet mend

Bytyçi i PDK’së: Vota e jonë kundër certifikimit të listave do të mbahet mend

Kontrata Kolektive e Arsimit do të zbatohet me përfshirjen e Asociacionit të Komunave

Kontrata Kolektive e Arsimit do të zbatohet me përfshirjen e Asociacionit të Komunave

Për deputet më propozuan shumë anëtarë dhe shokë nga Vetëvendosja, synojmë mbi 60 mandate

Për deputet më propozuan shumë anëtarë dhe shokë nga Vetëvendosja, synojmë mbi 60 mandate

“Ekonomia e Kosovës në gjendje të rëndë, goditje të tillë s’ka pasur në 20 vite”

“Ekonomia e Kosovës në gjendje të rëndë, goditje të tillë s’ka pasur në 20 vite”

Kryetari i Zyrës për Certifikim pas vendimit të KQZ’së: E padrejtë të futen në një “thes” veprat penale të kandidatëve

Kryetari i Zyrës për Certifikim pas vendimit të KQZ’së: E padrejtë të futen në një “thes” veprat penale të kandidatëve

“Daka veproi si marionetë e kumbarëve, por LVV-në nuk e ndalin dot”

“Daka veproi si marionetë e kumbarëve, por LVV-në nuk e ndalin dot”