​Krasniqi: Ka rritje të rasteve COVID-19, respektoni masat që të mos cenojmë shërbimet shëndetësore

04.03.2021 12:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Krasniqi: Ka rritje të rasteve COVID-19, respektoni masat që të mos cenojmë shërbimet shëndetësore

Është mbledhur sot komitetit për vlerësim të situatës epidemiologjike. Në këtë mbledhje drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik-Universitar të Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi thotë se situata me pandeminë COVID-19 nga aspekti klinik në Qendrën Klinik Universitare të Kosovës (QKUK) dhe spitalet e tjera është e menaxhueshme por me tendencë të rritjeve të rasteve COVID-19.

Kransiqi tregoi se aktualisht janë 573 pacientë të infektuar me COVID-19 janë të shtrirë në spitalet e vendit, për cka thotë se është një rritje nga muajt paraprak.

“Situata nga aspekti klinik në QKUK dhe spitalet paraqitet e menaxhueshme me një tendencë të rritjes së rasteve të cilët kanë kërkuar spitalizim gjatë kohës së fundit. Nga mesi i javës së kaluar ka tendencë në rritje të rasteve dhe dje dhe sot kemi 573 paciente të shtrirë në klinikat tona e që paraqesin një rritje të 15 përqind të pacientëve të spitalizuar krahasuar me mesataren prej 500 sa kishim gjatë muajve të kaluar”, tregoi Krasniqi.

Me këtë rast Krasniqi tha se janë ndërmarr të gjitha masat të cilat janë paraparë me planin e menaxhimit të situatës me COVID-19. Megjithëkëtë ai thekson se në rast të rritjes së rasteve, atëherë do të rritet edhe numri i pacientëve për spitalizim e për çka duhet të kërkohen edhe shtretër shtesë nga klinikat e tjera.

“Ne kemi ndërmarr masat të cilat i kemi paraparë me planin e menaxhimit it COVID në aspektin klinik, duke përmirësuar furnizimin me oksigjen, duke riorganizuar stafin, personelin shëndetësor dhe duke krijuar hapësira gjegjësisht duke destinuar klinika dhe shtretër të rinj për pacientët e prekur nga COVID. Megjithatë duhet të jemi korrekt dhe se çdo rritje të numrit të rasteve të reja të infektuar që do të pasohet me rritjen e numrit të pacientëve që kërkojnë spitalizim, do të kërkoj që të rriten shtretërit dhe këta shtretër ne nuk i kemi shtesë por duhet t’i marrim nga shtretërit që janë të destinuar për sëmundje të tjera. Do të detyrohemi që të trajtojmë pacientët me COVID dhe të cenojmë shërbimet e tjera. Për të mos ndodhur kjo ne duhet të vazhdojmë me ngulmë të kërkojmë zbatimin e masave nga ana e qytetarëve, dhe mbikëqyrje të organizmave të këtyre masave si dhe të tërheqin vëmendjen se ende jemi në kohën e pandemisë dhe virusi nuk ka kaluar ende”, tha Krasniqi.

Më i ashpër në këtë takim ishte drejtori i Inspektoratit të Prishtinës, Adonis Tahiri i cili tha se pasojat e fushatës ende nuk po i shohim dhe se shpërndarja e virusit është zinxhirore .

“Dëmi i shkaktuar nga ajo fushate e turpshme ende nuk është duke u parë. Ato veprime tha se e kanë Humb legjitimitetin për inspektorët dhe Policinë e Kosovës. Tek kjo situata kemin ardhur nga vetë ata qe kanë nxjerr vendimet dhe ligjet nëpërkëmbja e punës njëvjeçare e inspektorëve dhe policëve te Kosovë. Dua ta ngrisë si shqetësim largimi i inspektorëve nga pakoja emergjente”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Akademiku Mehmet Kraja: Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën, nuk është as marrëveshje ndërkombëtare

Akademiku Mehmet Kraja: Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën, nuk është as marrëveshje ndërkombëtare

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së