​Institucionet gjermane po mbyllin llogaritë e tyre në Facebook

29.06.2021 21:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Institucionet gjermane po mbyllin llogaritë e tyre në Facebook

Organizatat qeveritare gjermane do të mbyllin llogaritë e tyre në Facebook deri në fund të vitit pasi komisionari i mbrojtjes së të dhënave përcaktoi se ky rrjet social nuk e ndryshoi praktikën e tij në përputhje me ligjet gjermane dhe evropiane të privatësisë.

Në një letër drejtuar institucioneve dhe agjencive qeveritare në fillim të këtij muaji, komisionari Ulrich Kelber tha se Facebook nuk kishte siguruar garanci se do të mbronte të dhënat në përputhje me rregulloret e BE-së.

Kelber shtoi se aplikacionet Klabhaus, TikTok dhe Instagram kanë mangësi të ngjashme, kështu që u rekomandua që institucionet shtetërore të ndalojnë t’i përdorin derisa të përfundojë raporti i plotë mbi këtë çështje.

Faqja zyrtare në Facebook e Qeverisë gjermane ka mbi një milion ndjekës dhe komisionari për mbrojtjen e të dhënave tha se është e pamundur të ekzekutohen “faqet e tifozëve” në Facebook dhe që të dhënat personale të ndjekësve të mos transferohen në Shtetet e Bashkuara.

Sipas ligjit të BE, të dhënat personale mund të merren nga BE vetëm në mënyrën e parashikuar nga rregulla të rrepta të mbrojtjes së të dhënave, gjë që nuk është rasti në Shtetet e Bashkuara.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vjen lajmi i mirë: Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Vjen lajmi i mirë: Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Menaxhimi i pandemisë – miratohet në Qeveri strategjia për parandalim dhe kontroll

Menaxhimi i pandemisë – miratohet në Qeveri strategjia për parandalim dhe kontroll

Miratohet Projektligji për policinë ushtarake të FSK-së

Miratohet Projektligji për policinë ushtarake të FSK-së

Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Kurti për krizën me rrymë: Duhet ta shohin veten në pasqyrë ata që na kërkojnë llogari për dështimet e tyre

Kurti për krizën me rrymë: Duhet ta shohin veten në pasqyrë ata që na kërkojnë llogari për dështimet e tyre

Ningxia, Fabrika e kthimit të qymyrit në lëng arrin kapacitetin e plotë

Ningxia, Fabrika e kthimit të qymyrit në lëng arrin kapacitetin e plotë

Flet policia: Një telefonues anonim tha se ka vendosur bombë në Stacionin e Autobusëve

Flet policia: Një telefonues anonim tha se ka vendosur bombë në Stacionin e Autobusëve

Mustafa: Qeveria plebishitare na ktheu në vitin 2000, pa rrymë e me agregatë

Mustafa: Qeveria plebishitare na ktheu në vitin 2000, pa rrymë e me agregatë

Edhe Zvicra mund të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Edhe Zvicra mund të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Deputeti i VV-së: Në disa lagje rryma ndalet deri në 6 orë, në disa të tjera fare – KEDS’i s’guxon të privilegjojë

Deputeti i VV-së: Në disa lagje rryma ndalet deri në 6 orë, në disa të tjera fare – KEDS’i s’guxon të privilegjojë

Presidenti kroat në Qeveri, pritet në takim nga kryeministri Kurti

Presidenti kroat në Qeveri, pritet në takim nga kryeministri Kurti

Haradinaj: Qytetarët e Kosovës në terr pas 20 vjetësh, ku i kishin mendtë Kurti e VV-ja

Haradinaj: Qytetarët e Kosovës në terr pas 20 vjetësh, ku i kishin mendtë Kurti e VV-ja

Osmani e quan Kroacinë aleat kyç: Vuçiqi s’ka qëllime të mira, “Open Ballkani” diskriminues

Osmani e quan Kroacinë aleat kyç: Vuçiqi s’ka qëllime të mira, “Open Ballkani” diskriminues

Analiza: Radioceziumi i shkaktuar nga aksidenti bërthamor i Fukushimës në Japoni është përhapur në Oqeanin Arktik

Analiza: Radioceziumi i shkaktuar nga aksidenti bërthamor i Fukushimës në Japoni është përhapur në Oqeanin Arktik

Presidenti kroat garanton mbështetje për njohjet: Serbia duhet ta pranojë Kosovën

Presidenti kroat garanton mbështetje për njohjet: Serbia duhet ta pranojë Kosovën

S’ka orë policore në natën e Vitit të Ri në Shqipëri

S’ka orë policore në natën e Vitit të Ri në Shqipëri