​Instagram censuron postimin e Madonnas për COVID-19

30.07.2020 19:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Instagram censuron postimin e Madonnas për COVID-19

Rrjeti shoqëror Instagram censuroi superyllin amerikan Madonna për përhapjen e informacionit të rremë në lidhje me ilaçin e pretenduar për Covid-19, pasi ajo ndau klipet e një videoje në Twitter.

Në njoftim, këngëtarja, e cila ndiqet nga 15.4 milionë njerëz, pohoi se vaksina e testuar është në dispozicion për muaj të tërë, por ajo po mbahet sekret “në mënyrë që të pasurit të bëhen edhe më të pasur dhe të varfrit dhe të sëmurët të bëhen edhe më të sëmurë”.

Ajo shtoi një video të mjekut amerikan Stella Immanuel duke lavdëruar hidroksiklorurinës si një kurë mrekullie për koronavirus.

Pjesë të ndryshme të mjekut Immanuel është përhapur me shpejtësi në internet ditët e fundit. Veprimi i hidroksiklorurinës, një ilaç antimalarial, nuk është treguar se është efektiv kundër Covid-19.

“Ne e hoqëm videon për shkak të pretendimeve të rreme për ilaçet Covid-19 dhe metodat e parandalimit,” tha një zëdhënës i Facebook që zotëron Instagramin.

“Personat që reagojnë, komentojnë ose ndajnë këtë video do të marrin mesazhe që i drejtojnë ata drejt informacionit të besueshëm në lidhje me virusin,”ka shtuar ai.

Postimi i Madonna është fshirë, por pamjet tregojnë se ajo është mjegulluar nga Instagram për të qenë e pafalshme me një koment “pretendimi të rremë – verifikuar nga analistët e pavarur të fakteve” me një lidhje në një faqe që tregon pasaktësi të bëra në video.

“Askush nuk duhet të sëmuret. Ekziston një kurë për virusin dhe quhet hidroksiklorurina,” thotë Immanuel në video.

Ndryshe, Madonna njoftoi në maj se ishte shëruar nga koronavirusi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vildania i tregon të gjitha në të brendshme transparente

Vildania i tregon të gjitha në të brendshme transparente

Bella Hadid duket tërheqëse në veshje sportive

Bella Hadid duket tërheqëse në veshje sportive

“E imja”, Atdheu me dedikim dashurie për Sarën

“E imja”, Atdheu me dedikim dashurie për Sarën

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Bebe Rexha ‘ngacmon’ me foto nga prapa gjatë mbrëmjes romantike me të dashurin

Bebe Rexha ‘ngacmon’ me foto nga prapa gjatë mbrëmjes romantike me të dashurin

Aurela Hoxha thyen heshtjen pas raportimeve se u bë nënë

Aurela Hoxha thyen heshtjen pas raportimeve se u bë nënë

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

“Kisha 1 vit e gjysmë i lidhur, hyra për famë”, ish-konkurrenti i ‘Përputhen’ plas ‘bombën’

“Kisha 1 vit e gjysmë i lidhur, hyra për famë”, ish-konkurrenti i ‘Përputhen’ plas ‘bombën’

Kida shfaqet joshëse nga Las Vegas

Kida shfaqet joshëse nga Las Vegas

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

Morena shfaq barkun e tonifikuar

Morena shfaq barkun e tonifikuar

Konkurrenti i “Për’puthen” nuk përmbahet, tenton të puthë ‘me zor’ Shqipen në mes të studios

Konkurrenti i “Për’puthen” nuk përmbahet, tenton të puthë ‘me zor’ Shqipen në mes të studios

Arta Elezaj sjell pamje nga festa e ditëlindjes

Arta Elezaj sjell pamje nga festa e ditëlindjes

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë