Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

06.03.2019 06:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Web Authentication (WebAuthn) ka qenë standardi defakto për kyçjes nëpër uebsajte pa një fjalëkalim ndërsa sot është zyrtarisht.

World Wide Web Consortium dhe Aleanca FIDO kanë finalizuar formatin Web Authentication duke e bërë kështu jo vetëm mënyra më e thjeshtë për tu kyçur në uebsajte por gjithashtu edhe më e sigurtë sesa të shkruani vetë kredencialet.

Nëse një sajt ofron mbështetje për të, ju mund të përdorni skanerin e shenjave të gishtërinjve ose teknologjinë e njohjes së fytyrës apo edhe çelësat USB për tu kyçur në llogari të ndryshme.

Teknologjia ndërlidh detaje të enkriptuara unike me çdo uebsajt duke reduktuar rreziqet e phishing, keystroke apo sulmeve të tjera.

Gjithashtu në teori është më privat sepse kredencialet unike parandalojnë gjurmimin në ueb.

Ju nuk keni pse të prisni që softuerë që përdorni të mbështesë Web Authentication. Tashmë mbështet në nivel sistemi në Android, Chrome OS dhe Windows 10 si dhe tek shumica e shfletuesve si Chrome, Edge, Safari dhe Firefox.

Sfida më e madhe është të binden uebsajtet të përdorin këtë metodë. Tashmë me një standard zyrtar, edhe adoptimi pritet të rritet ndjeshëm. Megjithatë edhe pse shumë faqe kanë filluar ta përdorin, është ende larg të flasim për fundin e fjalëkalimeve tradicionale. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren