Zyrtari i Texas sfidon koronavirusin: Të vjetrit më mirë do të vdisnin sesa të lejonin që Covid-19 të dëmtojë ekonominë e SHBA

25.03.2020 00:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zyrtari i Texas sfidon koronavirusin: Të vjetrit më mirë do të vdisnin sesa të lejonin që Covid-19 të dëmtojë ekonominë e SHBA

Teksa presidenti Donald Trump rihapjen e ekonomisë së vendit brenda “disa javëve” në vend të “disa muajve”, guvernatori i vjetër i Texas tha sot në rrjetin Fox News se më mirë do të vdiste sesa të shihte që masat e shëndetit publik të dëmtojnë ekonominë e SHBA.

Madje ai shtoi se “shumë gjyshër” në të gjithë vendin do të ishin dakord me të.

“Unë them që të kthehemi në punë, le të bëhemi inteligjentë, dhe ata prej nesh që janë mbi 70-vjeç, do të kujdesen për veten,” tha Dan Patrick, republikan 69-vjeçar, duke sfiduar te gjitha rekomandim e te mjekeve boterorë.

“Mos sakrifikoni vendin”, shtoi ai.

Patrick tha me tej me seriozitet: “Kam frikë se masat e shëndetit publik mund t’i japin fund jetës amerikane që ne njohim dhe unë jam gati të rrezikoj vdekjen për të mbrojtur ekonominë e fëmijëve tanë”.

“Kjo nuk më bën guximtar apo diçka të tillë, dhe besoj se ka shumë gjyshër ne vend që e mendojnë si unë”.

Opinini i çuditshëm vjen pasi vetë Trump ka ngritur shqetësime për dëmet e koronavirusit ndaj ekonomisë, prandaj tha se mezi pret rikthimin në normalitet, madje sugjeroi se një krizë e mundshme ekonomike si rezultat e kësaj, mund të sjellë më shumë vdekje se vetë koronavirusi.

Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën