Zyrtarët e Filipineve arsyetojnë presidentin e tyre: Nuk duam “ndarje” me Amerikën

21.10.2016 14:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zyrtarët e Filipineve arsyetojnë presidentin e tyre: Nuk duam “ndarje” me Amerikën

Filipinet do të mbajnë raporte tregtare dhe ekonomike me SHBA-të dhe Lindjen, ka thënë sot ministri i Tregtisë së Filipineve, Ramon Lopez, një ditë pasi presidenti Duterte deklaroi “ndarjen” nga Washingtoni, transmeton Express.

Presidenti Duterte ka thënë në Pekin, ku ai është duke shtruar rrugën për bashkëpunime të reja, përderisa raportet me Washingtonin po përkeqësohen.

“Më lini t’ju sqaroj. Presidenti nuk ka folur për ndarje”, ka thënë ministri filipinas, raporton CNN, transmeton Express.

Ai ka shtuar se në lidhjet ekonomike, ata nuk do të ndalin tregtinë dhe investimet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe se presidenti i tyre vetëm ka shprehur dëshirën për forcimin e raporteve dhe lidhjeve të mëtutjeshme me Kinën dhe regjionin ASEAN (Asociacioni i shteteve, në juglindje të Azisë).

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Bie numri i azilkërkuesve kosovarë në shtetet e BE-së, për tetë muaj mbi 2 mijë kërkesa

Bie numri i azilkërkuesve kosovarë në shtetet e BE-së, për tetë muaj mbi 2 mijë kërkesa

Arrestohen 4 persona të dyshuar dhe sekuestrohen rreth dhjetëmijë franga zvicerane që dyshohet të jenë të falsifikuara

Arrestohen 4 persona të dyshuar dhe sekuestrohen rreth dhjetëmijë franga zvicerane që dyshohet të jenë të falsifikuara

Delegacioni FSK-së u prit në takim zyrtar në Ministrinë e Mbrojtjes të Sllovenisë

Delegacioni FSK-së u prit në takim zyrtar në Ministrinë e Mbrojtjes të Sllovenisë

Shkarkohet Ekrem Hajdari nga pozita e Drejtorit Menaxhues të AKP-së

Shkarkohet Ekrem Hajdari nga pozita e Drejtorit Menaxhues të AKP-së

Avokati i Popullit jep rekomandime për mirëmbajtjen e varrezave

Avokati i Popullit jep rekomandime për mirëmbajtjen e varrezave

Ministri Shala: Inkurajojë bizneset frankofone të investojnë në Kosovë

Ministri Shala: Inkurajojë bizneset frankofone të investojnë në Kosovë

Sqarimi i Supremes për rastin Drenica, thotë se nuk vendos për lirimet me kusht

Sqarimi i Supremes për rastin Drenica, thotë se nuk vendos për lirimet me kusht

Mbi 250 mijë të rinj të papunë janë të pakualifikuar

Mbi 250 mijë të rinj të papunë janë të pakualifikuar

Presidenti në Forumin e Frankofonisë: Kosova me mundësi të shumta për investitorët e huaj

Presidenti në Forumin e Frankofonisë: Kosova me mundësi të shumta për investitorët e huaj

Haradinaj: Kosova mirëpret investimet Frankofone

Haradinaj: Kosova mirëpret investimet Frankofone

Buxheti për vitin 2019 do të jetë mbi 2.3 miliardë euro

Buxheti për vitin 2019 do të jetë mbi 2.3 miliardë euro

ATK merr vendim për pezullim nga puna për një inspektor tatimor

ATK merr vendim për pezullim nga puna për një inspektor tatimor

Opozita e çakorduar e lë në pushtet Qeverinë e pafuqi Haradinaj

Opozita e çakorduar e lë në pushtet Qeverinë e pafuqi Haradinaj

Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Kadriu: Lugina s’i beson idesë së Thaçit për kufijtë

Kadriu: Lugina s’i beson idesë së Thaçit për kufijtë

Lumezi i del në mbrojtje haverit të tij, Shpend Maxhunit, për skandalin me djalë

Lumezi i del në mbrojtje haverit të tij, Shpend Maxhunit, për skandalin me djalë