BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë

13.09.2019 18:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë

Bashkimi Evropian i është përgjigjur ftesës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për t’i vëzhguar zgjedhjet e 6 tetorit.

Përmes një komunikate për shtyp, BE ka treguar se do të vëzhgoj Zgjedhjet e parakohshme Parlamentare në Kosovë.

Zyrtarja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka emëruar Viola von Cramon-Taubadel si Krye-vëzhguese të zgjedhjeve.

“Unë besoj që është e rëndësishme për BE-në të vazhdoj të përcjellë zgjedhjet në Kosovë, që filluan nga viti 2009. Unë besoj se vëzhgimi ynë do të jetë i rëndësishëm në këto zgjedhje. Është nder i madh për mua që të udhëheq këtë mision të BE-së dhe unë e kam pranuar këtë detyrë me plotë përgjegjësi.”, u shprehë Viola von Cramon-Taubadel.

Zgjedhjet e parakohshme u shpallën në Kosovë pasi kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj dha dorëheqje për shkak të ftesës që mori nga Gjykata Speciale.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të mbetur në kampet e Sirisë, Trump: Fola me Evropën, por nuk pranuan t’i merrnin mbrapsht

Të mbetur në kampet e Sirisë, Trump: Fola me Evropën, por nuk pranuan t’i merrnin mbrapsht

Shkup/ Ministri i Jashtëm gjerman: Maqedonia meriton negociatat. Dimitrov: Na ndani nga Shqipëria

Shkup/ Ministri i Jashtëm gjerman: Maqedonia meriton negociatat. Dimitrov: Na ndani nga Shqipëria

Maliqi: Presidenti e kryeministri do të bashkëpunojnë në dialog

Maliqi: Presidenti e kryeministri do të bashkëpunojnë në dialog

Nisma përsëri sulmon Vetëvendosjen: Çfarë pazare ka me Nenad Rashiqin?

Nisma përsëri sulmon Vetëvendosjen: Çfarë pazare ka me Nenad Rashiqin?

Opozita në Tiranë i quan antishqiptare veprimet e Ramës për “Mini-Shengenin”

Opozita në Tiranë i quan antishqiptare veprimet e Ramës për “Mini-Shengenin”

Aktakuzat e Speciales në fillim të dhjetorit, të dyshuarve u janë konfiskuar pasaportat

Aktakuzat e Speciales në fillim të dhjetorit, të dyshuarve u janë konfiskuar pasaportat

Maliqi: Shoqëria civile e shteti të bojkotojnë plotësisht UNMIK-un, këtë strofull të Rusisë në Kosovë

Maliqi: Shoqëria civile e shteti të bojkotojnë plotësisht UNMIK-un, këtë strofull të Rusisë në Kosovë

Elezi: Për rinumërim janë 1,428 vendvotime pasi disa janë rinumëruar më parë

Elezi: Për rinumërim janë 1,428 vendvotime pasi disa janë rinumëruar më parë

Serbia s’po e zbaton vendimin e Gjykatës Evropiane, 300 milionët e kosovarëve në rrezik

Serbia s’po e zbaton vendimin e Gjykatës Evropiane, 300 milionët e kosovarëve në rrezik

Delegacioni i Listës Serbe në Berlin, takime edhe me bashkëpunëtorë të Merkelit

Delegacioni i Listës Serbe në Berlin, takime edhe me bashkëpunëtorë të Merkelit

Familja Kraja njofton për ceremoninë e varrimit të Arzanës

Familja Kraja njofton për ceremoninë e varrimit të Arzanës

Shkup: Opozita e akuzon qeverinë për blerje votash përmes buxhetit

Shkup: Opozita e akuzon qeverinë për blerje votash përmes buxhetit

Ambasadori amerikan: Ky vendim i Trumpit tregon mbështetjen e Amerikës për dialogun

Ambasadori amerikan: Ky vendim i Trumpit tregon mbështetjen e Amerikës për dialogun

Kryediplomati gjerman: BE-ja ta ndërmjetësojë dialogun Kosovë – Serbi

Kryediplomati gjerman: BE-ja ta ndërmjetësojë dialogun Kosovë – Serbi

71 aktakuza për 24 orë

71 aktakuza për 24 orë

Presidenti Thaçi e quan të trishtë lajmin e vdekjes së regjisores Kraja

Presidenti Thaçi e quan të trishtë lajmin e vdekjes së regjisores Kraja