Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

10.12.2020 15:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

Ambasadori zviceran në Kosovë, Thomas Kolly dhe ministrja e Financave, Hykmete Bajrami nënshkruan sot një marrëveshje që shtrin programin e bashkëpunimit të Zvicrës në të gjithë vendin deri në vitin 2022, me një shtesë prej 560,000 franga, dhe falë kësaj mbështetje, më shumë se 600,000 njerëz do të kenë qasje në furnizime të reja ose të përmirësuara me ujë.

Sipas një komunikate të MF-së, që nga fillimi i këtij programi në vitin 2005, rreth 60 milionë CHF në total janë investuar në shërbimet e ujërave rurale dhe kanalizimeve, si nga Zvicra dhe Qeveria e Kosovës (niveli qendror dhe lokal).

Ministrja e Financave Hykmete Bajrami, pranoi mbështetjen e pafundme që Qeveria e Zvicrës i ka dhënë Kosovës gjatë gjithë viteve, si dhe kontributin shtesë për një projekt kaq të rëndësishëm, përkatësisht fazën e daljes së Programit Mbështetës së Ujërave Rurale dhe Kanalizimeve.

Në përputhje me prioritetet qeveritare, ministrja mirëpriti bashkëpunimin e mëtejshëm me Zvicrën për projektet e ardhshme në sektorin e ujit dhe nënvizoi zotimin e Kosovës për zbatimin e tyre të suksesshëm.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

​KEDS-i ndihmon kooperativën “Gratë e Krushës”

​KEDS-i ndihmon kooperativën “Gratë e Krushës”

Reçica dhe ambasadori zviceran Kolly dakordohen për vazhdim të projekteve në të mirë të qytetarëve

Reçica dhe ambasadori zviceran Kolly dakordohen për vazhdim të projekteve në të mirë të qytetarëve

​Gaxherri: Licencimi për dy hidrocentralet, i papranueshëm dhe me pasoja për mjedisin

​Gaxherri: Licencimi për dy hidrocentralet, i papranueshëm dhe me pasoja për mjedisin

​Kusari-Lila: MEA ka pajisur me leje ujore “Kelkos” në kundërshtim me ligjin

​Kusari-Lila: MEA ka pajisur me leje ujore “Kelkos” në kundërshtim me ligjin

Shoqata e Gastronomëve kërkesë sektorit të gastronomisë: Kuponat fiskal lëshojini me 8%

Shoqata e Gastronomëve kërkesë sektorit të gastronomisë: Kuponat fiskal lëshojini me 8%

13 të vdekur dhe 562 raste të reja me COVID-19

13 të vdekur dhe 562 raste të reja me COVID-19

I riu me origjinë nga Kosova gradohet oficer specialist në ushtrinë suedeze

I riu me origjinë nga Kosova gradohet oficer specialist në ushtrinë suedeze

Zbatueshmëri e ulët e rekomandimeve të Avokatit të Popullit, 75% e tyre në pritje të zbatimit

Zbatueshmëri e ulët e rekomandimeve të Avokatit të Popullit, 75% e tyre në pritje të zbatimit

​Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Duhet bërë drejtësi, ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi

​Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Duhet bërë drejtësi, ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi

​Ujësjellësi i Prishtinës thirrje konsumatorëve për shlyerjen e borxheve për vitin 2020

​Ujësjellësi i Prishtinës thirrje konsumatorëve për shlyerjen e borxheve për vitin 2020

Raportuesja për Kosovën, Von Cramon: Të liberalizohen sa më shpejt vizat për Kosovën

Raportuesja për Kosovën, Von Cramon: Të liberalizohen sa më shpejt vizat për Kosovën

​Në 67 vende, vetëm një në dhjetë persona do të marrë vaksinën kundër COVID-19

​Në 67 vende, vetëm një në dhjetë persona do të marrë vaksinën kundër COVID-19

​Hoti tregon nëse dialogu do të bëhet “mollë sherri” për partnerët e koalicionit

​Hoti tregon nëse dialogu do të bëhet “mollë sherri” për partnerët e koalicionit

Kosova duhet të vazhdojë përpjekjet për avancimin e arsimit para-universitar

Kosova duhet të vazhdojë përpjekjet për avancimin e arsimit para-universitar

Nuk u përfshin në Ligjin për Rimëkëmbje, studentët me aksion para Qeverisë

Nuk u përfshin në Ligjin për Rimëkëmbje, studentët me aksion para Qeverisë