Zvicra godet një ICO e cila mori 90 milionë dollarë nga investitorët

30.03.2019 03:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zvicra godet një ICO e cila mori 90 milionë dollarë nga investitorët

Autoritetet financiare Zvicerane thanë ditën e Mërkure se një firmë që fshihet pas një ICO me vlerë 90 milionë dollarë ka marrë para ilegalisht nga investitorët.

Lëvizja shihet si një gatishmëri e rregullatore vendas për të aplikuar rregullat tradicionale edhe mbi financimet në kriptomonedha.

Firma Zvicerane Envion AG tashmë është në proces likuidimi por ka pranuar më 90 milionë franga Zvicerane nga të paktën 37,000 investitorë në këmbim të monedhave në formë bondesh pa një licencë tha Autoriteti Zviceran për Mbikëqyrjen e Tregut Financiar (FINMA).

FINMA tha se kushtet në të cilat janë shitur monedhat nuk kanë qenë të njëjta dhe barabarta për të gjithë investitorët.

Por ish ekzekutivi i Envion shprehej se nga hetimet e bëra nga FINMA u zbulua se kompania nuk ka pasur për qëllim të dëmtojë investitorët.

Ligjvënësit në mbarë botën prej kohësh bëjnë thirrje për të krijuar një bazë ligjore për rregullimin e ICO-ve.

Disa vende si Zvicra kanë filluar ti trajtojnë ICO si letra me vlerë duke aplikuar të njëjtat rregulla që aplikojnë mbi kapitalet tradicionale.

Vende të tjera si Kina dhe India i kanë ndaluar plotësisht. Shtetet e Bashkuara thonë se disa ICO mund të konsiderohen si letra me vlerë.

Por Zvicra ësht shndërruar në një lider në ICO ku 15 më të mëdha kanë gjetur vende në këtë shtet. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)