Zuckerberg kërkon ndihmën e qeverive për të monitoruar përmbajtjet online

31.03.2019 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zuckerberg kërkon ndihmën e qeverive për të monitoruar përmbajtjet online

Mark Zuckerberg thotë se rregullatorët dhe qeveritë e vendeve duhet të luajnë një rol më aktiv në kontrollimin e përmbajtjeve të internetit.

Në një OP-ED publikuar për Washington Post, shefi ekzekutiv i Facebook thotë se përgjegjësia për monitorimin e përmbajtjeve të dëmshme është shumë më e madhe për tu marrë përsipër nga kompanitë.

Ai bëri thirrje për ligje që adresojnë tre hapësira: “Përmbajtje të dëmshme, integritet zgjedhor, privatësi dhe portabilitet të dhënash.”

“Ligjvënësit më thonë se ne kemi shumë fuqi mbi fjalën e lirë dhe për fat jo të mirë është e vërtetë,” shkruan Zuckerberg. Ai tha se kompania e tij është duke kritikuar një “trup të pavarur që njerëzit të mund të apelojnë vendimet tona.”

Ai gjithashtu përshkruan disa rregulla që thotë se do të dëshironte ti shihte të implementoheshin tek kompanitë teknologjike.

Këto rregulla duhet të jenë të barabarta për të gjitha shërbimet dhe uebsajtet online për të parandaluar përhapjen me shpejtësi të përmbajtjeve të dëmshme.

Çfarë kërkon Zuckerberg?

Zuckerberg bëri thirrje që këto rregullore të implementohet:

  • Rregullore e përbashkët për të gjitha sajtet e medias sociale përpiluar nga autoritete rregullator për të kontrolluar përhapjen e përmbajtjeve të dëmshme
  • Të gjitha kompanitë teknologjike madhore duhet të publikojnë një raport të transparencës çdo tre muaj
  • Ligje më të forta rreth botës për të mbrojtur integritetin e zgjedhjeve dhe standarde të përbashkëta për të identifikuar aktorët politikë
  • Ligje që nuk aplikohen vetëm ndaj kandidatëve dhe zgjedhjeve por edhe fenomeneve politike
  • Standarde të reja industrie të cilat kontrollojnë sesi fushatat politike përdorin të dhënat për të shënjestruar votuesit online
  • Adoptimin e një ligj të ngjashëm me GDPR nga vende të tjera të botës
  • Standardizim global të këtyre ligjeve
  • Rregulla të qarta rreth përgjegjësisë për mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve

Letra e hapur, e cila do të publikohet edhe në disa gazeta të tjera Evropiane vjen në një kohë kur rrjeti social përballe me pyetje rreth skandalit Cambridge Analytica.

Sajti gjithashtu është kritikuar sepse nuk ka arritur të parandalojë përhapjen e videove të atentatit terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re. Videoja ishte kopjuar 1.5 milionë herë dhe transmetuar live në Facebook. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Bim Bimma publikon videoklipin e këngës “Ftyrat”

Bim Bimma publikon videoklipin e këngës “Ftyrat”

Thaçi: Besoj fuqishëm në talentin dhe suksesin e kampionëve tanë

Thaçi: Besoj fuqishëm në talentin dhe suksesin e kampionëve tanë