Zuckerberg i bëjnë video deepfake

12.06.2019 11:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Një video deepfake e Mark Zuckerberg u ngarkua në Instagram në fillim të kësaj jave duke nxitur spekulime sesi kompania do të reagojë ndaj kësaj shpifjeje ndaj themeluesit dhe CEO të saj.

Por sipas një zëdhënësi të Facebook, rrjeti social nuk do të fshijë videon dhe do të aplikojë të njëjtën politikë si me video virale të manipuluar të Nancy Pelosi pak javë më parë.

“Do ta trajtojmë këtë përmbajtje si çdo keqinformim tjetër në Instagram,” tha kompania. Nëse kontrolluesit e fakteve të palëve të treta e etiketojnë si të rremë, ne do ta filtrojmë nga hapësira Explore dhe ajo e hashtageve.

Por videoja deepfake e Zuckerberg nuk është aspak bindëse. Zëri është i ngatërruar dhe ngjan më shumë me një robot sesa një njeri normal. Klipi origjinal i përket një videoja 7 minutëshe kur Zuckerberg adresoi interefencën Ruse të 2017-ës në zgjedhjet Amerikane.

Në videon deepfake, ai u kërkon përdoruesve të imagjinojnë për një sekondë faktin se të dhënat e miliarda njerëzve janë në duart e një personi të vetëm, sekretet e tyre, jetët e tyre dhe të ardhmen e tyre.

Muajin e kaluar Facebook vendosi të lejonte videon e rreme të zyrtares Amerikane Nancy Pelosi ku shfaqej e dehur në platformë. Rrjeti social u kritikuar ndërsa Facebook shtoi disa sqarime duke i drejtuar përdoruesit tek burime që e hidhnin poshtë duke mos hequr vetë klipin. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Opera lançon një shfletues “lojërash”

Opera lançon një shfletues “lojërash”

Pas 16 vitesh Mozilla ndryshon logon e Firefox

Pas 16 vitesh Mozilla ndryshon logon e Firefox

Informatë e rëndësishme rreth 4G-së për disa prej përdoruesve të iPhone

Informatë e rëndësishme rreth 4G-së për disa prej përdoruesve të iPhone

Përpjekja e fundit e Kim Dotcom për ti shpëtuar burgut

Përpjekja e fundit e Kim Dotcom për ti shpëtuar burgut

Huawei thotë se i duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve

Huawei thotë se i duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve

Teknologjia e re e Gmail hap uebsajtet brenda postës elektronike

Teknologjia e re e Gmail hap uebsajtet brenda postës elektronike

AMD prezanton procesorin e parë në botë për video lojërat me 16 bërthama

AMD prezanton procesorin e parë në botë për video lojërat me 16 bërthama

Microsoft, kompania më me vlerë në botë

Microsoft, kompania më me vlerë në botë

Gears 5 debuton më 10 Shtator

Gears 5 debuton më 10 Shtator

As Samsung nuk e di se kur Galaxy Fold do të dalë në shitje

As Samsung nuk e di se kur Galaxy Fold do të dalë në shitje