Zogiani: U bë një puç nga njerëzit e LDK-së që s’fituan vota, ata që i prinë fushatës s’po pyeten

21.03.2020 00:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zogiani: U bë një puç nga njerëzit e LDK-së që s’fituan vota, ata që i prinë fushatës s’po pyeten

Zëvendësminsitri i Infrastruktrës dhe Ambientit, Avni Zogiani, ka hedhur akuza drejt LDK-së se me të tjera struktura fitoi vota e me të tjera u përfaqësua në Qeveri.

Ai tha se ishte kryeparlamentarja Vjosa Osmani që me elokuencën e saj kërkoi votat e elektoratit të LDK-së dhe disa të tjerë, por se këtu nuk ishte ish-ministri Agim Veliu, njofton Klan Kosova.

“Janë disa njerëz të LDK-së që preferojnë të jetë edhe PDK-ja në qeveri. Ajo që është e sigurt është se pikërisht ata që i kanë prirë fushatës së LDK-së nuk janë njerëzit që po pyeten. Ata që s’kanë dalë fare në zgjedhje si Agim Veliu apo Isa Mustafa”.

“Ata që kanë dalë ta kërkojnë votën nuk po pyetën. Kryefjala e fushatës ka qenë Vjosa Osmani edhe me këtë ide edhe Vetëvendosja ka dëshiruar koalicionin. Kemi memorie të fushatës se si është fituar vota. Pikërisht me elokuencën e Osmanit u fituan votat dhe u faktorizuan njerëzit më destruktivë”.

“Është një lloj puçi, kushtimisht, prej njerëzve që nuk kanë dalë të marrin vota të LDK-së. Ata kanë votuar një strukturë krejt tjetër dhe krejt tjetër në Qeveri”.

Megjithatë, Zogiani tha se ai dhe shefi i tij, Lumir Abdixhiku, nuk kanë pasë asnjëherë mospajtime, por se puna iu ka shkuar shumë mirë.

“Nuk kam asnjë vërejtje për ministrinë ku jam. Unë mund të kem vetëm lëvdata për MIA. Është e çuditshme si është pretenduar prej presidentit, madje edhe prej Veliut, se nuk po ecën puna mirë, kur ne s’kemi pasë asnjë vërejtje”.

Zogiani tha se Veliu ka qenë kontrovers dhe në mesin e atyre personave të LDK-së që kanë qenë kundër ndryshimit. Për më tepër, ai tha se ka qenë në sinkron me presidentin Hashim Thaçi.

“Ka gjasa që Qeveria të bie. Por, Qeveria bie nëse këta e nxjerrin sipër interesin e tyre të përgjithshëm me problemet banale sikur shkarkimi i ministrit, që ishte i pashmangshëm, sepse ishte anëtar i Këshillit të Sigurisë Nacionale. Edhe brenda LDK-së ka mospajtime të ashpra. Janë disa deputetë që e kanë thënë hapur se janë kundër mocionit të mosbesimit”.

Zëvendësministri tha se këtë situatë po e shfrytëzojnë partitë të tjera, që siç thotë, e kanë mënyrë të vetme të hyrjes në pushtet.

“Nuk e di çfarë qëndrimi do të merr PDK. Edhe pse sot Kadri Veseli tha se do të mbështesin mocionin, nuk ishte krejt i qartë, por e lanë mundësinë për manovrim”.

Zogiani ka folur edhe për krizën e pandemisë, për të cilën tha se Kosova e ka menaxhuar mjaft mirë dhe që ende nuk është shënuar ndonjë vdekje është pikërisht për shkak të kontrollit që ka vurë Qeveria.

“Shpresoj që nuk do të shpallet Gjendja e Jashtëzakonshme se s’ka nevojë. Deri sot s;ka pasë asnjë vërejtje mbi menaxhimin e situatës. Veprimi i Veliut ka qenë në linjë me Thaçin. E dimë se çfarë aventurieri është presidenti në politikë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë