Zogiani: Ka raporte ndërkombëtare se disa politikanë kanë përvetësuar shuma deri 80 milionë euro

05.11.2019 00:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zogiani: Ka raporte ndërkombëtare se disa politikanë kanë përvetësuar shuma deri 80 milionë euro

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Avni Zogiani, është i ftuar në emisionin DPT te Fidani në T7 ku ka folur për zhvillimet gjatë bisedimeve të grupeve punuese të LDK’së dhe VV’së. Ai ka hedhur poshtë çdo situatë tjetër ku këto dy parti nuk udhëheqin me vendin.

“Është e sigurtë që LDK dhe VV do e krijojnë qeverinë”, tha ai.

“Ka pasur zëra të ndryshme dhe kundërshtim nga njerëz të caktuar. Por mediet duhet më shumë të merren me atë se çka do të bëjë qeveria, sepse për atë se a do të bëhet ajo kjo është punë e kryer”

Tutje, Zogiani si një ekspert i drejtësisë ka folur për ligjet që do i implementojnë nëse vijnë në pushtet ku ka thënë se vendi do të ketë ligjin anti-Mafia. Këtu si shembull e ka marrë një ligj të njejtë në Itali dhe Shqipëri.

Ai ka shtuar se politikanë të vendit kanë përvetësuar shuma të mëdha të parave që i kanë transferuar jashtë vendit.

“Ka raporte ndërkombëtare që hedhin dyshime mbi disa familje që kanë qarkulluar shuma të mëdha mbi 80 milionë euro”, thotë ai duke hedhur dyshime mbi disa politikanë të vendit që kanë veprimtari ekonomike të dyshimta.

“Këto janë raporte mbi dyshime që janë bërë nga raporte të ndryshme ndërkombëtare. Normalisht prej dyshimit deri tek hetimi dhe gjykimi është një ndryshim i madh dhe duhet një kohë e caktuar. Por po flas për hulumtime”

“Edhe këto ndërtime që po bëhen më së shumti kushtojnë një apo dy milionë. E di që kanë kompani ndërtimi familjarë të personave në pushtet. Sidomos kanë ndërtuar andej nga Rruga B.

“Por këto janë shuma të vogla. Pasi politikanët kanë bërë transfere në vende të largëta si Panamaja. Vende më të dobëta në sundim të ligjit”, shtoi ai./Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zogiani: Ka raporte ndërkombëtare se disa politikanë kanë përvetësuar shuma deri 80 milionë euro

Zogiani: Ka raporte ndërkombëtare se disa politikanë kanë përvetësuar shuma deri 80 milionë euro

Haziri: S’ka dyshim, kryeministri i takon Vetëvendosjes

Haziri: S’ka dyshim, kryeministri i takon Vetëvendosjes

Polemikat e Hazirit nuk kanë ndikim – LDK e VV thonë se po përafrohen

Polemikat e Hazirit nuk kanë ndikim – LDK e VV thonë se po përafrohen

Vuçiq për Kosovën: Nuk do të hyjmë në konflikt me Amerikën

Vuçiq për Kosovën: Nuk do të hyjmë në konflikt me Amerikën

Metri që po i merr në qafë kosovarët, kështu po bëhen mashtrime me shitjen e druve

Metri që po i merr në qafë kosovarët, kështu po bëhen mashtrime me shitjen e druve

41 emigrantë kapen në një friz transportues në Greqi

41 emigrantë kapen në një friz transportues në Greqi

Në Shqipëri e Kosovë përpunonte drogën e ardhur nga Amerika Latine, shqiptarit i sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

Në Shqipëri e Kosovë përpunonte drogën e ardhur nga Amerika Latine, shqiptarit i sekuestrohen 12 milionë euro pasuri

Këto janë pikat e rendit të ditës në mbledhjen e nesërme të qeverisë

Këto janë pikat e rendit të ditës në mbledhjen e nesërme të qeverisë

Një qasje e re ndaj dialogut Kosovë–Serbi

Një qasje e re ndaj dialogut Kosovë–Serbi

Thaçi udhëton për vizitë private në SHBA

Thaçi udhëton për vizitë private në SHBA

Konjufca: Në takimin e sotëm kemi pasë pajtueshmërinë më të madhe me LDK-në

Konjufca: Në takimin e sotëm kemi pasë pajtueshmërinë më të madhe me LDK-në

Autoritetet e Kosovës krenohen me luftimin e terrorizimit

Autoritetet e Kosovës krenohen me luftimin e terrorizimit

Përfaqësuesit e Parlamentit Studentor arrijnë marrëveshje me ministrin Bytyqi për çështjen e bursave

Përfaqësuesit e Parlamentit Studentor arrijnë marrëveshje me ministrin Bytyqi për çështjen e bursave

Kurti takon Zaevin, flasin për bashkëpunimin e Kosovës me Maqedoninë

Kurti takon Zaevin, flasin për bashkëpunimin e Kosovës me Maqedoninë

Ky është shteti që më së shumti shqiptarët kërkojnë azil

Ky është shteti që më së shumti shqiptarët kërkojnë azil

Gashi kërkon nga Prokuroria Speciale ta hetojë rastin e vdekjes së Deharit

Gashi kërkon nga Prokuroria Speciale ta hetojë rastin e vdekjes së Deharit