Zhdukja misterioze e trupit të balsamosur të faraonit, besohet se ka ndodhur në lashtësi (Foto)

24.02.2019 21:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhdukja misterioze e trupit të balsamosur të faraonit, besohet se ka ndodhur në lashtësi (Foto)

Arkeologët e kanë gjetur varrezën e zbrazët, derisa trupi i faraonit Akhenaten nuk ndodhej në brendësi.

Hulumtimet e fundit, pretendojnë se zhdukja misterioze e tij, ka ndodhur në lashtësi, si pasojë e rivaliteteve të ndryshme në elitën e shoqërisë së Egjiptit të lashtë, transmeton Telegrafi.

Studimet për mungesën e trupit, që do duhej të ndodhej brenda varrezës së dekoruar, kanë filluar që nga vitit 1891.

Që atëherë, ka pasur dyshime se atë e kanë vjedhur kërkuesit e thesareve, për ta shitur më pa në tregun e zi.

Asnjëherë nuk është gjetur ndonjë evidencë, se dikush ka hyrë brenda, para ekspertëve të arkeologjisë. Në anën tjetër, nuk ka ndonjë raport, se dikush e ka shituar, apo nëse është në pronësi të dikujt ky trup.

“Atë nuk e kanë varrosur kurrë, apo është nxjerrë dhe u largua prej aty përgjithmonë” thuhet në raportin e hulumtuesve, për faraonin që u nda nga jeta në vitin 1,370 Para Erës sonë.

Faraoni që u ngjit të fron në moshën 17-vjeçare, udhëhoqi për një kohë të shkurtër, përplot me ngjarje kontroverse.

Akhenaten donte ta bindte popullin, se është vetëm një Zot. Shoqëria pagane nuk i bindej asnjëherë dhe pas shumë komploteve, ai ra nga froni për të vdekur në mënyrë të pa pritshme.

Meqenëse egjiptianët e lashtë besonin në ringjallje, besohet se trupi tij u copëtua, që të mos rilindë ndonjëherë dhe të sjellë bindjet e caktuara. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve