Zhduket aplikacioni i Nazim Bllacës për statusin e veteranit të UÇK’së (Dokumente/Foto)

12.03.2015 15:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhduket aplikacioni i Nazim Bllacës për statusin e veteranit të UÇK’së (Dokumente/Foto)

Komisionit për verifikimin e veteranëve mund t’i dalë punë edhe me Nazim Bllacen. Emri i të cilit jo vetëm se nuk figuron në listën e atyre që kanë fituar statusin e veteranëve, por as në të atyre që u është refuzuar ky status. Aplikacioni i tij për statusin e veteranit të UÇK’së është zhdukur.

Nazim Bllaca si pjesëtar i UÇK’së gjatë luftës në Kosovë, ka qenë pjesë e Brigadës 121 “Ismet Jashari-Kumanova”, në Zonën e Pashtrakut. Ai gjatë asaj periudhe edhe ishte plagosur rëndë.

Bllaca, i cili më vonë i ishte bashkuar SHIK’ut, kishte aplikuar për statusin e veteranit të UÇK‘së por me publikimin e listave të “Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, invalidit, veteranit të UÇK’së”, emri i tij nuk figuron as në listën e të refuzuarve. Madje aplikacioni dhe dosja e tij është zhdukur komplet dhe nuk figuron askund.

(Express ka siguruar një kopje të aplikacionit të Nazim Bllacës)

Gazeta Express ka provuar ta kontaktojë komandantin e kësaj zone, Haxhi Shala, që të japë sqarime për zhdukjen e tillë të aplikacioneve dhe për parregullsi të tjera gjatë procesit të verifikimit, mirëpo ai nuk iu është përgjigjur thirrjeve të gazetës.

Nga ana tjetër, burime të afërta të Gazetës Express tregojnë se Nazim Bllaca do të bëjë ankesë dhe nuk përjashton as mundësinë për të bërë kallëzim penal ndaj këtij komisioni për zhdukjen e dosjes së tij.

Ndryshe, në listën e veteraneve të kësaj zone figuron emri i Faherdin Gashit, po ashtu tjetër ish-pjesëtar i SHIK’ut, i dënuar me 18 vjet burg, bashkë me Nazim Bllacën, për vrasjen e Sahih Gashit në qershor të 1999 në shtëpinë e tij në Varigovc të Lipjanit.

Publikimi i listave të veteranëve nga ana e komisionit për verifikim e tyre ka sjellë pakënaqësi të mëdha nga disa ish-pjesëtar të UÇK’së, për shkak se, sipas tyre, në lista kanë hyrë edhe emra të personave të ndryshëm që nuk kanë qenë pjesë e luftës në Kosovë, e jashtë këtyre listave kanë mbetur një numër i madh i bashkëluftëtarëve të tyre. /GazetaExpress

Faherdin Gashi: 

Vërtetimi se Nazim Bllaca, si pjesëtar UÇK, është shëruar në spitalin ushtarak pas plagëve të marra:

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin