Zhaniq: Serbia s’e ka ngritur asnjë aktakuzë ndaj komandantëve që kanë bërë krime në Kosovë

16.05.2019 23:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhaniq: Serbia s’e ka ngritur asnjë aktakuzë ndaj komandantëve që kanë bërë krime në Kosovë

Prokuroria serbe për krime lufte nuk ka iniciuar asnjë hetim kundër aktorëve me rang të lartë përgjegjës për krime lufte në Kosovë, ka deklaruar sot Ivana Zhaniq nga Fondi për të Drejtën Humanitare gjatë paraqitjes së raportit për gjykimet për krime lufte në Serbi.

Prokuroria për Krime lufte nuk ka qenë efikase, ka thënë ajo duke pohuar se Prokuroria nuk po ngrit aktakuza kundër kriminelëve të rangut të lartë në aparatin shtetëror.

Ministria e Mbrojtjes boton libra të ish-shefit të Shtabit të Përgjithshëm Nebojsha Pavkoviq, të dënuar për krime lufte, ka thënë ajo.

Në prezantimet e ditarëve të luftës të Pavkoviqit nuk ka pasur qortime, por janë glorifikuar meritat e tij gjatë luftës në Kosovë, ka theksuar Zhaniq, njofton FoNet.

Ajo ka vlerësuar se në Serbi nuk ekziston përkrahja e sinqertë për dënimin e krimeve të luftës.

“Glorifikimi i krimeve të luftës, mohimi i asaj që është bërë, numri i vogël i aktakuzave në Serbi, mbyllja e Prokurorisë ndaj medieve flet për pushimin e gjykimeve për krime lufte”, ka thënë Ivana Zhaniq.

Ajo, transmeton Koha.net, ka deklaruar se Prokuroria për krime lufte Snezhana Stanojkoviq i ka nëntë zëvendës dhe numër të shtuar bashkëpunëtorësh e ndihmësish, porse sivjet nuk është ngritur asnjë aktakuzë.

Zhaniq ka vlerësuar se rezultatet e sivjetme të Snezhana Stanojkoviq “janë më se modeste”.

“Gjatë mandatit të saj nuk është ngritur asnjë aktakuzë me lëndë më komplekse. Ka mbyllur dyert e Prokurorisë për çfarëdo bashkëpunimi. Nuk paraqitet në medie, nuk ka raporte pune”, ka thënë Zhaniq duke pohuar se situata është alarmante.

Sipas fjalëve të saj, në Serbi ekziston botëkuptimi se me pushimin e punës së Tribunalit të Hagës ka përfunduar edhe detyrimi i Beogradit për të proceduar krimet e luftës.

“Kjo nuk është e vërtetë. Asnjë komandant i brigadave për të cilat Fondi i Drejtës Humanitare ka dëshmi se ka marrë pjesë në krimet e bëra në Kosovë, nuk është proceduar para gjykatës së Serbisë”, ka thënë Zhaniq.

Ajo ka shtuar se Prokuroria për Krime lufte nuk procedon personalitetet me rang të lartë me qëllimin që “t’i mbrojë heronjtë serbë që e kanë mbrojtur popullin e pafajshëm serb bë Kosovë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zyrtari i PDK’së kërkon dorëheqjen: Kemi rënë në provim sot, Brovina ka manipuluar

Zyrtari i PDK’së kërkon dorëheqjen: Kemi rënë në provim sot, Brovina ka manipuluar

Rama ofendon kosovarët: Taksa është absurde dhe klithmë ndaj Serbisë

Rama ofendon kosovarët: Taksa është absurde dhe klithmë ndaj Serbisë

“Ktheju tokës” në finalen e Eurovision. Kualifikohet Jonida Maliqi

“Ktheju tokës” në finalen e Eurovision. Kualifikohet Jonida Maliqi

Zhaniq: Serbia s’e ka ngritur asnjë aktakuzë ndaj komandantëve që kanë bërë krime në Kosovë

Zhaniq: Serbia s’e ka ngritur asnjë aktakuzë ndaj komandantëve që kanë bërë krime në Kosovë

Vlora Çitaku godet rëndë Flora Brovinën

Vlora Çitaku godet rëndë Flora Brovinën

Sejdiu: Serbisë iu dha armatim i fuqishëm për të diskredituar vuajtjet e Kosovës

Sejdiu: Serbisë iu dha armatim i fuqishëm për të diskredituar vuajtjet e Kosovës

Veseli: Edhe nëse fotot e Brovinës janë gabim, e sigurt është që Serbia ka kryer krime

Veseli: Edhe nëse fotot e Brovinës janë gabim, e sigurt është që Serbia ka kryer krime

Krasniqi: Mos e përdorni dhimbjen dhe vuajtjet tona për përfitimet tuaja. Ma plasët zemrën

Krasniqi: Mos e përdorni dhimbjen dhe vuajtjet tona për përfitimet tuaja. Ma plasët zemrën

Thaçi sulmon përsëri Haradinajn: Askush nuk i përmendi vizat në Berlin

Thaçi sulmon përsëri Haradinajn: Askush nuk i përmendi vizat në Berlin

Fotografinë që e publikoi sot Flora Brovina e PDK’së gjenden në një faqe pornografike të Irakut

Fotografinë që e publikoi sot Flora Brovina e PDK’së gjenden në një faqe pornografike të Irakut

Miratohet rezoluta e cila dënon gjenocidin serb në Kosovë

Miratohet rezoluta e cila dënon gjenocidin serb në Kosovë

Albin Kurti ia kujton PDK’së se Thaçi i thoshte Vuçiqit “we are not problematic guys”

Albin Kurti ia kujton PDK’së se Thaçi i thoshte Vuçiqit “we are not problematic guys”

Bogujevci: Kam kaluar nëpër shumë procese gjyqësore, asnjëherë se kam pasur përkrahjen e vendit tim

Bogujevci: Kam kaluar nëpër shumë procese gjyqësore, asnjëherë se kam pasur përkrahjen e vendit tim

Kosova dhe Bashkimi Evropian mbajtën takimin e 3-të të nën-komitetit të MSA-së për bujqësi

Kosova dhe Bashkimi Evropian mbajtën takimin e 3-të të nën-komitetit të MSA-së për bujqësi

Matoshi prezantoi para qytetarëve projektin e hidro-sistemit “Kikë – Kremenatë” në Kamenicë

Matoshi prezantoi para qytetarëve projektin e hidro-sistemit “Kikë – Kremenatë” në Kamenicë

Pacolli takohet me ambasadorin e Sllovenisë të akredituar në Kosovë

Pacolli takohet me ambasadorin e Sllovenisë të akredituar në Kosovë