Zhang: Ngritjet e mëdha dhe të papritura në pagat e sektorit publik prekin negativisht konkurrencën e jashtme të Kosovës

18.11.2019 08:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhang: Ngritjet e mëdha dhe të papritura në pagat e sektorit publik prekin negativisht konkurrencën e jashtme të Kosovës

Ligji për pagat publike në Kosovë, sipas zëvendësdrejtorit menaxhues të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang, duhet të zbatohet në atë mënyrë që të respektohet tavani ligjor mbi ngritjen e pagës në sektorin publik.

Në të kundërtën, sipas tij, ngritja e madhe dhe e paprititur e pagave në këtë sektor prek negativisht konkurrencën e jashtme të Kosovë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Në një intervistë për gazetën “Koha Ditore”, Zhang ka thënë se edhe ngritja e transfereve buxhetore, si pensionimet e parakohshme për sektorë specifikë dhe ngritja në përfitimet sociale të pafokusuara përbëjnë rrezik, pasi mund të zvogëlojnë hapësirën për shpenzimet e nevojshme në arsim, shëndetësi dhe në infrastrukturë.

Ka thënë se politikat duhet të përqendrohen në avancimin e reformave strukturore për të mbyllur boshllëqet e konsiderueshme njerëzore dhe të kapitalit fizik, duke investuar në arsim, shëndetësi dhe në infrastrukturë dhe për të fuqizuar qeverisjen dhe klimën e biznesit.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pasi ia huqi më herët, Milaim Zeka tash publikon tre emra të VV-së që do t’i drejtojnë ministritë

Pasi ia huqi më herët, Milaim Zeka tash publikon tre emra të VV-së që do t’i drejtojnë ministritë

Haradinaj: Kurti dhe Osmani nuk duhet me pa ëndërr se do të kalojnë lehtë kur ta heqin taksën

Haradinaj: Kurti dhe Osmani nuk duhet me pa ëndërr se do të kalojnë lehtë kur ta heqin taksën

LDK-ja e konfirmon mbledhjen e nesërme të Kryesisë

LDK-ja e konfirmon mbledhjen e nesërme të Kryesisë

Pakënaqësitë rreth Ligjit për paga ngjallin reagime edhe te krerët politikë

Pakënaqësitë rreth Ligjit për paga ngjallin reagime edhe te krerët politikë

Vështirësohet arritja e kompromisit për Kodin Zgjedhor

Vështirësohet arritja e kompromisit për Kodin Zgjedhor

Vuçiq: Ne i besojmë Macronit

Vuçiq: Ne i besojmë Macronit

Deputeti i LDK-së për Hashim Thaçin: Këtij burrit nga Buroja i ka dalë boja

Deputeti i LDK-së për Hashim Thaçin: Këtij burrit nga Buroja i ka dalë boja

Kërkohet paraburgim për veprën penale “Vrasje e rëndë”

Kërkohet paraburgim për veprën penale “Vrasje e rëndë”

Regjistrohen 119 deputetë të Legjislaturës VII të Kuvendit

Regjistrohen 119 deputetë të Legjislaturës VII të Kuvendit

54 aktakuza për 24 orë

54 aktakuza për 24 orë

Komisioni Evropian shpërblen Kosovën me mbi 11 milionë euro

Komisioni Evropian shpërblen Kosovën me mbi 11 milionë euro

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e një të dyshuari për dhunim

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e një të dyshuari për dhunim

Policia e Kosovës e shpëton një femër nga rrëmbimi i dy serbëve

Policia e Kosovës e shpëton një femër nga rrëmbimi i dy serbëve

Kompaninë e parë në Botë me vlerë 2,000,000,000,000 dollarë

Kompaninë e parë në Botë me vlerë 2,000,000,000,000 dollarë

Nëpër Prishtinë nisin parulla kundër Vetëvendosjes e Xhelal Sveçlës

Nëpër Prishtinë nisin parulla kundër Vetëvendosjes e Xhelal Sveçlës

Pëlqehet shumë nga Mourinho, Tottenhami i gatshëm të rivalizojë me klubet tjera angleze për  Vedat Muriqin

Pëlqehet shumë nga Mourinho, Tottenhami i gatshëm të rivalizojë me klubet tjera angleze për Vedat Muriqin