Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

05.06.2020 21:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Këshilli politik arrin dakordësinë për administrimin e zgjedhjeve. Top Channel mëson se në zgjedhjet e ardhshme, komisionet do të mbeten siç janë aktualisht.

Pjesë e dakordësisë mes palëve për administrimin zgjedhor është edhe riformatimi i KQZ. Ky do të jetë një organ i ndarë në tre trupa të balancuara politike. Kryetari zgjidhet me konsensus, nënkryetari nga opozita. Puna e Këshillit Politik nuk ka mbaruar. Ndërkohë puna do të vijojë për çështjet e tjera në Këshill, që nuk kanë të bëjnë me administratën zgjedhore.

Për sa u përket përfaqësuesve të opozitës në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili nuk i kanë kursyer akuzat për PS, sipas së cilëve tentuan që të kapin komisionet, por pasi nuk ia dolën, u tërhoqën pas.

“Opozita propozoi zgjidhjen për depolitizimin e administratës, që u refuzua. Administrata zgjedhore do të mbetet sic ka qene dhe kjo formulë që do të aplikohet do të bëhet pas zgjedhjeve. U përpoqë që të kapte komisionet zgjedhore, u përpoq t’i kapte, nuk ia doli dot dhe u tërhoq”, tha Bylykbashi.

“U arrit një dakordësi, identifikim biometrik 100%, një Komision Qevndror të Zgjedhjeve që riformatohet. Propozuam një formulë për depolitizimin e administratës me përjashtimin e administratës, që u refuzua nga Rama dhe PS, megjithatë për këto zgjedhje që vijnë dhe ato lokale komisionet mbeten siç kanë qenë. Depolitizimi do të kryhet vetëm pas tyre. Për të gjithë shqiptarët është e qartë si drita e diellit. Rama donte të kapte komisionet, nuk i kapi dot dhe refuzoi depolitizimin.”, tha Vasili.

/Top Channel/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ligji për librat digjitalë nxit bojkot të mësimit

Ligji për librat digjitalë nxit bojkot të mësimit

Osmani takohet me përfaqësueset e UN Woman, bisedojnë për avancimin e barazisë gjinore

Osmani takohet me përfaqësueset e UN Woman, bisedojnë për avancimin e barazisë gjinore

OBSH: Kriza si në Indi mund të ndodhë kudo

OBSH: Kriza si në Indi mund të ndodhë kudo

Vaksinimi i fëmijëve mund të nisë në muajin qershor, Pfizer kërkon autorizimin

Vaksinimi i fëmijëve mund të nisë në muajin qershor, Pfizer kërkon autorizimin

Hoxhaj: Kurti nisi bisedimet për Autonomi për serbët në Kosovë

Hoxhaj: Kurti nisi bisedimet për Autonomi për serbët në Kosovë

Latifi: Problemi Kosovë-Serbi mund të zgjidhet nga një lider i guximshëm, jo nga “grupe ekspertësh”

Latifi: Problemi Kosovë-Serbi mund të zgjidhet nga një lider i guximshëm, jo nga “grupe ekspertësh”

9 të vdekur dhe 269 raste të reja me COVID-19

9 të vdekur dhe 269 raste të reja me COVID-19

Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne

Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne

Vuçiq për “non-paper”: Po mundohen të na marrin Mitrovicën

Vuçiq për “non-paper”: Po mundohen të na marrin Mitrovicën

Amerikanët korrigjojnë gabimin e sekretarit të NATO-s, i referohen Kurtit si kryeministër

Amerikanët korrigjojnë gabimin e sekretarit të NATO-s, i referohen Kurtit si kryeministër

Daçiq: Është e mundur që Eichhorst ta ketë shkruar “non-paper”

Daçiq: Është e mundur që Eichhorst ta ketë shkruar “non-paper”

Pacolli shtron iftar në shtëpinë e tij për këshilltarin e Erdoganit, Sabri Demirin

Pacolli shtron iftar në shtëpinë e tij për këshilltarin e Erdoganit, Sabri Demirin

​KMDLNj: Shteti po zbaton standarde të dyfishta, të bëhet zgjidhje për ata që nuk paguajnë faturat e rrymës

​KMDLNj: Shteti po zbaton standarde të dyfishta, të bëhet zgjidhje për ata që nuk paguajnë faturat e rrymës

​Lanësohet platforma që përfaqëson interesat e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës

​Lanësohet platforma që përfaqëson interesat e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës

Sogojeva para deputetëve: 12 mijë biznese janë në prag të falimentimit, protestat opsion

Sogojeva para deputetëve: 12 mijë biznese janë në prag të falimentimit, protestat opsion

Kurti deklarohet pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

Kurti deklarohet pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s