Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

12.03.2019 04:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Ndërsa në shumë vend të botës janë prezente probleme me makineritë e votimit, Estonia ka vendosur të përqafojë votimin online.

Në zgjedhjet parlamentare të vendit afro 44% e votuesve votuan përmes sistemit online i-voting. Në 2009-ën vetëm 16% e tyre kishin votuar përmes sistemeve online.

Rezultati nuk është surprizë më vete sidomos për një komb që ka shpenzuar dy dekada në dixhitalizimin e funksioneve qeveritare.

Estonia e nisi një praktikë të tillë në 2005 duke përdorur ID me çip por në 2011-ën për herë të parë votuesit mund të hidhnin votën nga telefoni falë një karte SIM të veçantë dhe kodi PIN.

Madje qytetarët mund të ndryshojnë votën e tyre për katër ditë e madje të verifikojnë nëse vota ka shkuar siç duhet.

Por për vende të tjera mbase do të duhet shumë kohë përpara se të arrihet diçka e tillë. Estonia është një vend i vogël ku vetëm 561 mijë persona votojnë. Gjithashtu nuk është një vend që tërheq aq shumë interferencë të huaj sa SHBA dhe Evropa Perëndimore.

Ndërsa Estonia ka ndërmarrë hapa për të siguruar procesin e votimit në fjalë, hulumtuesit thonë se nuk është pa të meta sigurie. Një praktikë e tillë në çdo vend të madh të botës do të kërkonte një sistem të mbikëqyrur në atë mënyrë saqë hakimet thuajse të jenë të pamundura. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Përditësimet në Windows 10 janë shndërruar në makth përdoruesit

Përditësimet në Windows 10 janë shndërruar në makth përdoruesit

Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Apex Legends përjashton 335 mijë lojtarë që mashtronin

Apex Legends përjashton 335 mijë lojtarë që mashtronin

Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Udhëtimi me veturë nëpër rrugë, anash së cilës ka borë disa metra të lartë (Video)

Udhëtimi me veturë nëpër rrugë, anash së cilës ka borë disa metra të lartë (Video)

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019