Zgjedhjet në Britani të Madhe, shumicën e fiton Boris Johnson me Partinë Konservatore

13.12.2019 08:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zgjedhjet në Britani të Madhe, shumicën e fiton Boris Johnson me Partinë Konservatore

Boris Johnson do të kthehet në “Downing Street” me një shumicë të madhe pasi konservatorët thuhet kanë marrë shumicën e votave, në zgjedhjet e së enjtes në Britaninë e Madhe.

Sipas CNN, Konservatorët kanë siguruar 338 nga 650 vendet në Dhomën e Parlamentit, përcjell Telegrafi.

Kjo do t’i jepte Johnsonit një shumicë të rehatshme dhe do t’i hapte rrugën Brexit të zhvillohej në fund të Janarit.

“Dua të falënderoj njerëzit e këtij vendi që dolën të votojnë në këto zgjedhje të dhjetorit, të cilat ne nuk donim t’i thërrisnim, por që mendoj se doli të jetë një zgjedhje historike”, ka thënë Johnson.

Jeremy Corbyn fajësoi veten për humbjen e partisë.

Duke folur në vendin e tij në Londrën e Veriut, Corbyn njoftoi se ai nuk do të udhëheqë partinë në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, por nuk ndaloi të thoshte saktësisht kur do të linte postin.

“Unë do të diskutoj me partinë tonë për të siguruar që ka një proces reflektimi tani”, ka thënë ndër tjerash ai.

Ndërkohë, sipas një parashikimi të BBC, konservatorët do të marrin 364 deputetë, Laburistët 203, Partia Kombëtare e Skocisë 48, Liberal Demokratët 12.

Kjo do të thotë që Konservatorët do të kenë shumicën e tyre në Westminster që prej fitores në zgjedhjet e Margaret Thatcher në vitin 1987.

Laburistët, të cilët kanë humbur vendet në të gjithë Veriun, Midlands dhe Uells në vendet që mbështetën Brexit në vitin 2016, po përballen me humbjen më të madhe që nga viti 1935.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetët votojnë pro pagesës së rrezikshmërisë për zjarrfikësit

Deputetët votojnë pro pagesës së rrezikshmërisë për zjarrfikësit

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e V.

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e V.

Haziri falënderon “ELKOS-in” për donacionin dedikuar Spitalit të Gjilanit

Haziri falënderon “ELKOS-in” për donacionin dedikuar Spitalit të Gjilanit

Deputetët votojnë kundër ngritjes së pagave për mjekët e policët

Deputetët votojnë kundër ngritjes së pagave për mjekët e policët

Haziri: Mos e humbni durimin për fitore ndaj COVID-19

Haziri: Mos e humbni durimin për fitore ndaj COVID-19

Zemaj: Shqetësuese, ka njerëz që mendojnë se janë të paprekshëm nga COVID-19 dhe infektojnë të tjerët

Zemaj: Shqetësuese, ka njerëz që mendojnë se janë të paprekshëm nga COVID-19 dhe infektojnë të tjerët

Rritja e akcizës së duhanit nga Qeveria e Kosovës po cilësohet nga KADC si jo-efektive dhe e pamjaftueshme për të arritur objektivat shëndetësore

Rritja e akcizës së duhanit nga Qeveria e Kosovës po cilësohet nga KADC si jo-efektive dhe e pamjaftueshme për të arritur objektivat shëndetësore

Nënkryetari i Gjilanit shpreh frikën për një krizë të madhe sociale e ekonomike gjatë shtatorit dhe tetorit

Nënkryetari i Gjilanit shpreh frikën për një krizë të madhe sociale e ekonomike gjatë shtatorit dhe tetorit

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Ministrja Dumoshi vuri gurthemelin e stadiumit ndihmës në fshatin Studenqan të Suharekës

Ministrja Dumoshi vuri gurthemelin e stadiumit ndihmës në fshatin Studenqan të Suharekës

​Thaçi dekoron BIK-un me “Urdhrin e Pavarësisë”

​Thaçi dekoron BIK-un me “Urdhrin e Pavarësisë”

Nushi-deputetit të VV’së: Po përpiqeni të përfitoni mbi kufoma

Nushi-deputetit të VV’së: Po përpiqeni të përfitoni mbi kufoma

Tre milionë euro maska për qytetarët – Deputetët nuk e votojnë propozimin e Vjosa Osmanit

Tre milionë euro maska për qytetarët – Deputetët nuk e votojnë propozimin e Vjosa Osmanit

Policia në Gjakovë zbulon vendin ku kultivoheshin bimë, dyshohet të jenë kanabis-sativa

Policia në Gjakovë zbulon vendin ku kultivoheshin bimë, dyshohet të jenë kanabis-sativa

​KFOR-i mbështet strehimoren e dhunës në familje në Kosovë

​KFOR-i mbështet strehimoren e dhunës në familje në Kosovë

Trump bën thirrje për shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit

Trump bën thirrje për shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit