Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

30.06.2020 23:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka mohuar se në Klinikën Infektive nuk ka vend për pacientët me koronavirus. Sipas tij, situata me koronavirusin është nën kontroll.

Gjatë inspektimeve nëpër kafiteritë në Prishtinë, Zemaj ka thënë se do të ketë shtim të inspektorëve për të menaxhuar situatën.

“Rastet janë rritur nga lirimet që kanë ndodhur nga fillimi i muajit. Po tentojmë ta menaxhojmë situatën. Është nën kontroll të plotë. Ka pak keqinformim sa i përket menaxhimit të klinikave dhe mbipopullimit, nga ata që duan ta interpretojnë në atë formë. Sonte po mbështes inspektorët sanitarë. Kam paralajmëruar se s’do të ketë falje për shkelësit e ligjit e s’do të lejojmë që ata të na kthejnë në izolim”, ka thënë ai. “S’është e vërtetë që Klinika Infektive s’ka vende. S’është e vërtetë që QKUK-ja është para kolapsit. Janë gënjeshtra e manipulime të dashakeqëve. Kemi vende të mjaftueshme, por dhashtë Zoti të mos kemi nevojë për vende. Kemi shtretër, respiratorë, staf të përgatitur profesional që po bën punën maksimalisht 24 orë me përkrahjen e MSH-së, Qeverisë së Kosovës dhe akterëve të tjerë”.

Të martën, Qendra Klinike Universitare e Kosovës bëri të ditur se në Klinikën Infektive janë të shtrirë 111 raste me COVID-19. 66 raste theksohej se po trajtoheshin me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive. Në repartin e Mjekimit Intensiv janë 6 raste, 2 në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, si dhe katër raste në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respiratorë. Sipas QKUK-së, në objektin e Mjekësisë Sportive, njësinë intensive, janë të shtrirë pesë pacientë, ndërsa në atë të Pulmologjisë 22.

Në Kosovë aktualisht janë 1250 raste aktive. Deri tash në vend janë regjistruar 2878 raste pozitive, me 1577 prej tyre që janë shëruar. 51 persona kanë vdekur./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Në Komunën e Podujevës 28 raste aktive me coronavirus

Në Komunën e Podujevës 28 raste aktive me coronavirus

Turqi, numri i rasteve me COVID-19 i afrohet shifrës 200.000

Turqi, numri i rasteve me COVID-19 i afrohet shifrës 200.000

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi njofton IKSHPK

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi njofton IKSHPK

Nënkryetari i PSD-së: Specialen më mirë ta kishte themeluar OKB-ja se që e bëri vet Kosova

Nënkryetari i PSD-së: Specialen më mirë ta kishte themeluar OKB-ja se që e bëri vet Kosova

Cakaj akuzon Vetëvendosjen se ka pasur agjendë për thellim të hendekut në mes të Kosovës dhe Shqipërisë

Cakaj akuzon Vetëvendosjen se ka pasur agjendë për thellim të hendekut në mes të Kosovës dhe Shqipërisë

79 raste të reja me Covid-19, edhe 71 pacientë të shëruar

79 raste të reja me Covid-19, edhe 71 pacientë të shëruar

Naser Rugova: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

Naser Rugova: Presidenti Rugova kishte propozuar themelimin e Prokurorisë Speciale në Kosovë gjatë vitit 2004

Hoti kërkon nga Kuvendi të trajtojë me prioritet Projektligjin për Buxhetin 2020

Hoti kërkon nga Kuvendi të trajtojë me prioritet Projektligjin për Buxhetin 2020

Haki Abazi i referohet si “çun” Gent Cakajt, thotë se u bë ministër pasi foli për ndarjen e Kosovës

Haki Abazi i referohet si “çun” Gent Cakajt, thotë se u bë ministër pasi foli për ndarjen e Kosovës

Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Shkencëtarët: Uji me kripë mund të luftojë Covid-19

Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

Ministri Krasniqi kërkoi nga mekanizmat komunalë që t’i respektojnë rekomandimet e institucioneve për parandalimin e Pandemisë COVID-19

IHMK: Parashikimi i motit për 01 – 02 korrik 2020

IHMK: Parashikimi i motit për 01 – 02 korrik 2020

50 punëtorë shëndetësorë në Prishtinë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF-ve

50 punëtorë shëndetësorë në Prishtinë futen në vetizolim, ndryshon orari i QMF-ve

IKSHPK-ja e mbingarkuar, pritet shpërndarja e aparaturave për testim nëpër spitale rajonale

IKSHPK-ja e mbingarkuar, pritet shpërndarja e aparaturave për testim nëpër spitale rajonale

KRU Prishtina publikon orarin e reduktimeve me ujë të pijes për nesër

KRU Prishtina publikon orarin e reduktimeve me ujë të pijes për nesër