Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

29.03.2020 07:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vonesat e shtetit të Kosovës për të filluar zbatimin e menjëhershëm të masave mbështetëse për sektorin privat, sipas Arian Zekës, do të kenë ndikim shkatërrues në ekonominë e vendit. Sipas tij, kjo do ta bëjë më të kushtueshëm procesin e rikuperimit të pasojave.

Kryetari i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës, në një intervistë për KOHËN, ka thënë se shpërthimi i pandemisë COVID-19 dhe masat e ndërmarra për parandalimin e përhapjes së saj kanë goditur të gjitha ndërmarrjet dhe të gjithë sektorët, shkruan KOHA.

Ai ka thënë se aktivitetet ekonomike janë reduktuar në masë të madhe, duke cenuar aftësinë operuese të bizneseve. Kjo, sipas tij, do të çojë në falimentim të shumë bizneseve dhe në mbyllje të shumë vendeve të punës.

Zeka ka folur edhe për zvogëlimin e eksporteve në industri, si ajo e përpunimit të drurit, respektivisht ndërmarrjet e prodhimit të mobilieve, edhe për shkak të rënies së kërkesës në tregjet ku produktet e kësaj industrie janë eksportuar. Ndërkohë ka thënë se importi me lëndë të parë nuk është ndërprerë, por çmimi i lëndës së parë ka shënuar rritje, e ngjashëm edhe kostoja e transportit.

Artikullin e plotë mund ta lexoni sot falas në “E Diela me Kohën Ditore”. Klikoni këtu për t’u regjistruar falas.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”