Zeka: Sipas një hulumtimi 91% e bizneseve raportojnë rënie të shitjes deri në 100%

16.04.2020 22:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zeka: Sipas një hulumtimi 91% e bizneseve raportojnë rënie të shitjes deri në 100%

Arian Zeka nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë ka ngritur shqetësim për ekonominë kosovare nga goditja e pandemisë.

Ai tha se sipas një ankete 61 për qind e bizneseve janë në rrezik ekzistence, njofton Klan Kosova.

“Është një anketë e përbashkët që e kanë kryer pesë asociacione të bizneseve: Oda Ekonomike e Kosovës, Oda Ekonomike Amerikane, Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, Këshilli i investititorëve Europian dhe Klubi i Prodhuesve të Kosovës dhe rezulton në atë që diku 61 përqind e biznevese në Kosovës bësojnë që mund të falimentojnë, pra u rrezikohet ekzistenca e tyre”.

“Diku 31 për qind e kompanive të anketuara kanë raportuar që kanë mbyllur vende të punës, që do të thotë se kanë larguar njërz nga puna. Pra, po flasim për një të tretën e kompanive të anketuara e në anën tjetër 40 për qind e tyre e kanë ndërprerë tërësisht aktivitetin e tyre gjatë këtyre ditëve”.

“Të gjeturat korrespodojnë me të dhënat e konsumit të energjisë elektrike ku rezulton se ka pasë rënie për 30 për qind te konsumatorët industrialë. Pra, për dy javë kur masat kufizuese kanë qenë në fuqi ka pasë rënie prej 30 për qind”.

Zeka në Rubikon tha se dhënia e parave të premtuara në kuadër të Pakos Emergjente do të vonojnë, së paku deri në maj.

“Vendimet e Qeverisë për kufizimin e lëvizjes së njerëzve kanë ndikuar në rënien e konsumit. Do të ketë vonesë në disbursimin e mjeteve të premtuara nga Ministria e Financave dhe Transfereve. Njerëzit kanë filluar të aplikojnë, por në bazë të informatave që i kemi nuk pritet disbursimi I mjeteve para muajit maj, pra nga gjysma ose në muajin maj, që do të thotë se ata që nuk kanë marrë pagë në muajin mars nuk do ta marrin edhe për një muaj nga dita e sotme dhe kjo do ta vështirësojë aspektin social. Pra, statistikat janë të zymta”.

“91 për qind e pjesëmarrëvsve të anketës kanë raportuar rënie të shitjeve, prej kësaj 45 për qind e tyre kanë raportuar rënie të shitjeve nga 75 deri në 100 për qind, e që është shumë shifër dekurajuese dhe e frikshme për një ekonomi të brishtë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë