Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

13.12.2020 18:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Koronavirusi ka “sunduar” jetën tonë për gati një vit, por falë hulumtimeve dhe studimeve të shumta, ne e njohim virusin sot shumë më mirë sesa në ditët e para të epidemisë.

Hulumtimi vazhdon të zbulojë faktet në lidhje me virusin, duke përfshirë një studim të ri që paraqet simptomën më të zakonshme të mundshme: dhimbje muskulore, raportojnë mediat botërore.

Përparimi në kuptimin e simptomave të shoqëruara me COVID-19 mund të ndihmojë gjithashtu në përfundimin e kësaj pandemie. Studiuesit tani po analizojnë sasinë e gjerë të të dhënave shëndetësore të krijuara gjatë pandemisë, për të siguruar një pamje më të qartë të simptomave të lidhura me COVID-19.

Një studim i fundit i botuar në British Medical Journal u përpoq të karakterizonte simptomat e COVID-19 në popullatën Islandeze.

Sipas mediave, studimi përbëhej nga të gjithë individët, testi i të cilëve ishte pozitiv për koronavirus midis 17 mars dhe 30 prill 2020. Midis 1,564 personave pozitivë për SARS-CoV-2, simptoma më e zakonshme ishte mialgjia.

Mialgjia zakonisht përshkruan dhimbjen në muskuj – ligamentet, tendinat dhe fascinë, indet e buta që lidhin muskujt, kockat dhe organet. Mialgjia (55 për qind) u shoqërua me dhimbje koke (51 për qind) dhe kollë të thatë (49 për qind). Ndërsa ethet dhe gulçimi ishin më pak të shpeshta nga sa ishte raportuar më parë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Deputetit të LDK-së ia shpërthejnë gomat e veturës (Foto)

Deputetit të LDK-së ia shpërthejnë gomat e veturës (Foto)

Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

12 të vdekur dhe 462 raste të reja me Covid-19

12 të vdekur dhe 462 raste të reja me Covid-19

Cigareshitësi nga Peja dorëzon në Policinë një shumë parash të gjetura

Cigareshitësi nga Peja dorëzon në Policinë një shumë parash të gjetura

Hoti jep detaje për gjendjen me Covid-19 në vend, thotë se po përgatisin masat për festat e fundvitit

Hoti jep detaje për gjendjen me Covid-19 në vend, thotë se po përgatisin masat për festat e fundvitit

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Punëtorët teknik në spitalet e Kosovës, nga nesër në grevë

Punëtorët teknik në spitalet e Kosovës, nga nesër në grevë

Abrashi: Nëse nuk ka marrëveshje për presidentin, zgjedhjet në janar

Abrashi: Nëse nuk ka marrëveshje për presidentin, zgjedhjet në janar

Kalon ilegalisht kufirin, arrestohet shtetasi i Shqipërisë

Kalon ilegalisht kufirin, arrestohet shtetasi i Shqipërisë

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Ahmeti: Varrimi i serbes nuk është akuzë për dikën dhe as garë

Ahmeti: Varrimi i serbes nuk është akuzë për dikën dhe as garë

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

Nuk ndikohen nga Covid-19, emigrantët sjellin më shumë para në Shqipëri

Nuk ndikohen nga Covid-19, emigrantët sjellin më shumë para në Shqipëri

14 mjekë të vdekur që nga fillimi i pandemisë

14 mjekë të vdekur që nga fillimi i pandemisë