Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

07.03.2019 01:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Ketamina përdoret si një sprej nazal dhe këtë javë u aprovua edhe nga Administrata e Barnave dhe Ushqimit, pasi rezultoi që zvogëlonte simptomat e depresionit brenda pak orëve. Kjo kurë është më ndryshe nga antidepresantët e rëndomtë, të cilëve u duhet një periudhë më e gjatë kohore për të pasur efekt.

“Arsyeja kryesore pse kjo terapi është më efikase se tjerat, është pikërisht koha e shkurtër e dhënies së efektit,” tha Dr. John Mann psikiatër dhe studiues i hulumtimeve mbi depresionin.

Për shkak se njerëzit kanë tendence të abuzojnë me këtë substancë, spreji i ketamines merret vetëm me përshkrim nga doktorët dhe pacienti i cili e merr duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore.

“Ju mund ta vëreni menjëherë efektin, vetëm mbyllni sytë dhe do ta ndieni një qetësi në mendjen tuaj,” tha një pacient i trajtuar me këtë substancë.

Efekti i kësaj substance zgjatë më shume se antidepresantët e tjerë, dhe për këtë arsye mund të merret vetëm një herë në dy javë. Ms. Prothro- një paciente e diagnostikuar me depresion tash 20 vjet, tregon se kishte përdorur 5 lloje të antidepresantëve. Ajo thotë që asnjë prej këtyre trajtimeve nuk kanë pasur efektin e duhur. Përderisa përdorimi i ketaminës ka reaguar menjëherë dhe tashmë ajo ka filluar t’i kthehet jetës normale.

Mekanizmi i veprimit të kësaj substance mbështetet në aftësinë e targetimin të receptorëve të acidit glutemik në tru, me ç’rast krijon një ndërveprim më intensiv në mes qelizave neurale të trurit – shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Spreji i Ketaminës është krijuar nga Janssen – pjesë e kompanisë Johnson and Johnson dhe është hedhur në treg me emrin e Spravato.

“Është dashur shumë punë dhe kohë që më në fund të zbulohet një trajtim efektiv për pacientët me depresion dhe pas shumë studimeve të mbikëqyrura edhe nga Administrata e Barnave dhe Ushqimeve ne jemi të gatshëm ta aplikojmë këtë kurë dhe pacientët e diagnostikuar me depresion të fillojnë të trajtohen me të”./Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë