Zbulohet erëza që mund të luftojë obezitetin

12.01.2018 08:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet erëza që mund të luftojë obezitetin

Piperonal, një përbërës që gjendet te kjo erz, është zbuluar se mund të ul “ndjeshëm” efektet e dëmshme të një diete të lartë në yndyrë gjatë testimeve të kryera te minjtë.

Në studimin indian, minjtë që e morën këtë erz si suplement për 6 javë kishin peshë trupore më të ulët, më pak përqindje të masës dhjamore në trup, nivele më të ulëta të sheqerit në gjak dhe kocka më të forta krahasuar me kafshët që u ushqyen vetëm me ushqime të yndyrshme dhe pa piper.

Në një studim tjetër, shkencëtarët britanikë nga Kolegji Mbretëror i Londrës kanë zbuluar mutacione gjenetike të lidhura me obezitetin dhe sugjerojnë se obeziteti nuk lidhet gjithmonë me mbingopjen.

Ndërsa shkencëtarët indianë mendojnë se piperonali, përbërësi që gjendet te piperi i zi, mund të neutralizojë gjendet që lidhen me të qenët mbipeshë.

Të dyja ekipet shpresojnë që gjetjet e tyre të çojnë në zhvillimin e një trajtimi të ri për obezitetin, shifrat e të cilës thuajse janë trefishuar që nga viti 1975.

Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Si të luftoni diabetin dhe dhjamin në bark me xhenxhefil?

Si të luftoni diabetin dhe dhjamin në bark me xhenxhefil?

Mourinho: Vështirë për Unitedin që të përfundojë në katërshe këtë sezon

Mourinho: Vështirë për Unitedin që të përfundojë në katërshe këtë sezon

Icardi rinovon me Interin, i rritet ndjeshëm paga dhe klauzola?

Icardi rinovon me Interin, i rritet ndjeshëm paga dhe klauzola?

Simptomat që ju tregojnë se vuani nga depresioni

Simptomat që ju tregojnë se vuani nga depresioni

Lopetegui: Nuk kam presion për transferime të reja, jam i lumtur me lojtarët që kam

Lopetegui: Nuk kam presion për transferime të reja, jam i lumtur me lojtarët që kam

Emery i kënaqur me lojën, jo me rezultatin

Emery i kënaqur me lojën, jo me rezultatin

Dushi i ngrohtë me efekte pozitive sa ecja 30 minuta

Dushi i ngrohtë me efekte pozitive sa ecja 30 minuta

Vitet kalojnë, por Buffoni mbetet: 21 vite më parë luajti përkrah Lilian Thuramit, tani ndërron fanellën me djalin e francezit

Vitet kalojnë, por Buffoni mbetet: 21 vite më parë luajti përkrah Lilian Thuramit, tani ndërron fanellën me djalin e francezit

Wilder hyn në ring për t’i thënë Furyt se meçi mes tyre zyrtarisht do të ndodhë

Wilder hyn në ring për t’i thënë Furyt se meçi mes tyre zyrtarisht do të ndodhë

Pema frutore e cila zvogëlon rrezikun nga diabeti i tipit 2

Pema frutore e cila zvogëlon rrezikun nga diabeti i tipit 2

Messi si Ronaldinho, i jep Barçës epërsinë ndaj Alavesit me një gol historik nga gjuajta e lirë

Messi si Ronaldinho, i jep Barçës epërsinë ndaj Alavesit me një gol historik nga gjuajta e lirë

Ashtu siç i ka hije një kampioni: Barça e fillon kampionatin me fitore, Messi me gola

Ashtu siç i ka hije një kampioni: Barça e fillon kampionatin me fitore, Messi me gola

Barcelona 3-0 Alaves: Notat e lojtarëve, maksimale për Messin

Barcelona 3-0 Alaves: Notat e lojtarëve, maksimale për Messin

Lakra mund të ndalojë kancerin

Lakra mund të ndalojë kancerin

Bernardeschi: Nuk ka rëndësi nëse jemi favorit në letër, duhet ta tregojmë në fushë

Bernardeschi: Nuk ka rëndësi nëse jemi favorit në letër, duhet ta tregojmë në fushë

Autoritetet meksikane ia ndalojnë një restoranti të shërbejnë merimangat si specialitet (Video)

Autoritetet meksikane ia ndalojnë një restoranti të shërbejnë merimangat si specialitet (Video)