Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

12.02.2020 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Në një liqen të Brazilit, shkencëtarët kanë zbuluar një virus misterioz, i cili nuk parë ndonjëherë deri tani.

Virusin e ri e kanë emërtuar me emrin e një sirene, e cila sipas gojëdhënave i mashtronte ushtarët për t’u futur në ujë dhe për t’i mbytur.

Yaravirusi, që e mori emrin nga sirena mitologjike Yara, i ka lënë shkencëtarët të habitur, sepse duket se nuk lidhet me asnjë virus tjetër në botë. Sipas hulumtimeve, 90 për qind e gjeneve të këtij virusi nuk janë parë kurrë më herët, dhe kjo e bën atë tejet të veçantë. Yaravirusi u dokumentua nga shkencëtarët në janar pas u zbulua krejt papritur në liqenin Pampulha, pranë qytetit Belo Horizonte. Ekspertët e analizuan ADN-në e tij dhe i gjetën 74 gjene.

Vetëm gjashtë prej tyre ishin regjistruar më parë në literaturën mjekësore. Studimi u krye në Universitetin Federal të Minas Gerais-it. Njëri prej autorëve të studimit tha se “yaravirusi i zgjeron njohuritë tona për diversitetin e viruseve. Shkencëtarët besojnë se Yaravirusi është rasti i parë i izoluar i një grupi të panjohur të viruseve amebale.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abazi takon Ambasadorin e Zvicrës, z. Jean-Hubert Lebet

Abazi takon Ambasadorin e Zvicrës, z. Jean-Hubert Lebet

Kriza për ujë të pijshëm, vetëm prishtinasit kanë 47 milionë euro borxhe

Kriza për ujë të pijshëm, vetëm prishtinasit kanë 47 milionë euro borxhe

Veliu takoi ambasadorin e Italisë, Nicola Orlando

Veliu takoi ambasadorin e Italisë, Nicola Orlando

Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Këto janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi