Zbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook

15.05.2018 14:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook

Facebook ka mbetur në qendër të vëmendjes për shkak të skandalit të Cambridge Analytica, për shkak të të cilit kompania u përball me probleme të caktuara.

Tani është përsëri  vemendje për shkak të një skandali tjetër të rrjedhjes së të dhënave. Sipas “New Scientist”, të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook  u zbuluan përsëri, të cilët morën një kuiz personal dhe të dhënat u botuan në një faqe të pambrojtur . Në këtë faqe interneti, të dhënat mund të aksesohen nga palët e treta të paautorizuara.

“New Scientist” sqaroi më tej se të dhënat e rrjedhura përmbanin përgjigjet e përdoruesit të Facebook në një test  personaliteti që ata morën me dashje. Të dhënat e rrjedhura nuk përfshinin emrat e përdoruesit, por përmbanin moshën, gjininë dhe statusin e marrëdhënieve. Përafërsisht 150,000 përdorues gjithashtu kanë përditësimet e tyre të statusit të zbuluar. Fillimisht, u tha se të dhënat e rrjedhura të Facebook do të jenë të arritshme vetëm për kërkuesit e aprovuar, megjithatë,

New Scientist zbuloi gjithashtu se duke hyrë në një emër përdoruesi dhe fjalëkalim për të hyrë në të dhëna, të dhënat personale do të ekspozohen në një minutë. Në këtë mënyrë, mund të shkarkoni më shumë  informata personale të përdoruesve të Facebook që morën pjesë në kuiz.

Hulumtimi gjithashtu zbuloi se gjysma e 6 milionë njerëzve lejoi që informacioni i tyre të ndahej në mënyrë anonime me studiuesin. Sipas raportit, ekipi pas myPersonality lejon çdo kërkues që ka pranuar të përdorë të dhënat në mënyrë anonime të nënshkruajë për të hyrë në detajet që ishin mbledhur; në total, 280 personave iu ofrua akses, duke përfshirë punonjësit e Twitter, Facebook dhe gjigandët e tjerë të teknologjisë.

Ky skandal është gjithashtu disi i njëjtë me atë që ndodhi me Cambridge Analytica. Cambridge Analytica gjithashtu fitoi akses në 87 milionë përdorues përmes testit të personalitetit, të quajtur “kjo është jeta juaj dixhitale”. Në të dy incidentet u kryen teste nga studiuesit e Universitetit të Kembrixhit. 3 milion nuk është aq i madh sa 87 milionë njerëz të skandalit të Cambridge Analytica, por ky incident është një paralajmërim për përdoruesit e Facebook se si të dhënat e tyre / kredencialet mund të rrjedhin lehtësisht. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook

Zbulohen të dhënat e 3 milion përdoruesve të Facebook

Çfarë dënimi mori Arban Abrashi në lojën e 5e5?!

Çfarë dënimi mori Arban Abrashi në lojën e 5e5?!

362 herë ka më shumë mikrobe në peshat e fitnesit sesa në guacën e tualetit

362 herë ka më shumë mikrobe në peshat e fitnesit sesa në guacën e tualetit

Konfirmohet, Fadil Vokrri: Kosova dhe Shqipëria do të luajnë në Zvicër

Konfirmohet, Fadil Vokrri: Kosova dhe Shqipëria do të luajnë në Zvicër

Kapet peshku me dhëmbë aq të fuqishëm sa që mund të thyejë guaska (Foto)

Kapet peshku me dhëmbë aq të fuqishëm sa që mund të thyejë guaska (Foto)

E pabesueshme sa është rritur djali i Antonios dhe Marisë, nuk do e njihni

E pabesueshme sa është rritur djali i Antonios dhe Marisë, nuk do e njihni

Agim Veliu: Stadiumi i Llapit po merr pamjen e një objekti modern sportiv

Agim Veliu: Stadiumi i Llapit po merr pamjen e një objekti modern sportiv

Specifikimet e BlackBerry Key2, data e debutimit, lajmet dhe spekulimet

Specifikimet e BlackBerry Key2, data e debutimit, lajmet dhe spekulimet

Meshkujt martohen me femrat me të cilat nuk janë të dashuruar?

Meshkujt martohen me femrat me të cilat nuk janë të dashuruar?

Marotta: Objektivi parësor është Liga e Kampionëve

Marotta: Objektivi parësor është Liga e Kampionëve

Kujtonte se barkun e kishte të madh nga pijet, por ajo që zbuloi ishte shokuese

Kujtonte se barkun e kishte të madh nga pijet, por ajo që zbuloi ishte shokuese

Pas shtatë vjetëve, Ibrahim Tatlises sjellë këngën e parë dedikuar ushtarëve turq

Pas shtatë vjetëve, Ibrahim Tatlises sjellë këngën e parë dedikuar ushtarëve turq

Facebook anketon përdoruesit Evropian për burimet e besueshme të informacionit

Facebook anketon përdoruesit Evropian për burimet e besueshme të informacionit

Golden State fiton takimin e parë të finales së Perëndimit ndaj Rockets

Golden State fiton takimin e parë të finales së Perëndimit ndaj Rockets

Superjahti me kazino, sallë vallëzimi e pistë helikopteri (Foto)

Superjahti me kazino, sallë vallëzimi e pistë helikopteri (Foto)

Çka po ndodh me Brikenën e RTK-së? Kaq shumë ka ndryshuar nga operacionet sa nuk njihet

Çka po ndodh me Brikenën e RTK-së? Kaq shumë ka ndryshuar nga operacionet sa nuk njihet