Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

11.10.2020 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Asteroidi 101955 Bennu mbart ujë dhe gjurmë të materialit organik dhe mund të përhapë jetën në hapësirë, sipas misionit të NASA-s, OSIRIS REx.

Lënda organike me bazë karboni është shpërndarë në të gjithë sipërfaqen e Bennu, thotë Amy Simon nga NASA, sipas së cilës kjo lëndë organike mund të gjendet gjithashtu kur mostrat e marra nga asteroidet zbarkojnë në Tokë.

Shkencëtarët e NASA-s thonë se mostrat nga Bennu mund të mbajnë lëndë që nuk janë regjistruar ndonjëherë në meteorë dhe se materiali organik i gjetur mund të dëshmojë mbi biologjinë primitive në hapësirë.

Kur mostrat arrijnë në Tokë, shkencëtarët planifikojnë t’i studiojnë për të gjetur përgjigje në lidhje me origjinën e ujit dhe lëndëve organike në Bennu.

Prania e mineraleve të karbonit në asteroid sugjeron ekzistencën e një sistemi të gjerë hidrotermik, i cili përmban si ujë ashtu edhe dyoksid karboni, si në Bennu, por edhe në asteroidin nga i cili është formuar.

E gjithë kjo mbështet teoritë në lidhje me pan-sperminë, përkatësisht atë se asteroidet bartin jetën nëpër hapësirë dhe e shpërndajnë nëpër planet, siç është Toka.

Anija kozmike e misionit OSIRIS REx dalloi një seri shkëmbinj nënujorë në Bennu, duke zbuluar detaje rreth përbërjes së asteroidit dhe të kaluarës së tij të trazuar.

Ekspertët tani besojnë se përbërja më e dendur e Bennu është më afër sipërfaqes dhe më poroze në qendër, gjë që mund të shpjegojë shpërthimet e herëpashershme të materialit.

OSIRIS REx është planifikuar të ngrihet nga Bennu në vitin 2021 dhe të sjellë mostra në Tokë deri në shtator 2023. Anija kozmike arriti në orbitën e asteroideve dy vjet më parë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Isa Mustafa thotë se arrestimi i Haki Rugovës mund të ketë prapavijë politike

Isa Mustafa thotë se arrestimi i Haki Rugovës mund të ketë prapavijë politike

Thaçi: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke

Thaçi: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke

Reja pas ndeshjes: Ikim nga kjo ndeshje të penalizuar

Reja pas ndeshjes: Ikim nga kjo ndeshje të penalizuar

Mjekia kineze thotë se Kina lëshoi qëllimisht COVID-19: Është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike

Mjekia kineze thotë se Kina lëshoi qëllimisht COVID-19: Është më vdekjeprurës se një armë tipike biologjike

Kokteji i antitrupave Regeneron që mori Trump, u zhvillua duke përdorur qelizat nga fetusi i abortuar

Kokteji i antitrupave Regeneron që mori Trump, u zhvillua duke përdorur qelizat nga fetusi i abortuar

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

Të gjithë e dimë që duhet të pini ujë, por në këto raste mund të çojë në diabet!

Isa Mustafa deklarohet rreth arrestimit të Haki Rugovës: Rasti do të trajtohet nga Prokuroria Speciale

Isa Mustafa deklarohet rreth arrestimit të Haki Rugovës: Rasti do të trajtohet nga Prokuroria Speciale

Haki Rugovës i caktohet masa e arrestit shtëpiak

Haki Rugovës i caktohet masa e arrestit shtëpiak

Filloni të pini jogurt çdo ditë – ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinje

Filloni të pini jogurt çdo ditë – ju mbron nga një sëmundje e egër dhe malinje

Hoti: Pritet rritje e numrit të infektimeve, do të ketë shtrëngim të masave

Hoti: Pritet rritje e numrit të infektimeve, do të ketë shtrëngim të masave

4 viktima dhe 168 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

4 viktima dhe 168 raste të reja me koronavirus në Shqipëri

Kazakhstan – Shqipëri, mbyllet pa fitues

Kazakhstan – Shqipëri, mbyllet pa fitues

Kërkesa e Lajçakut për asociacionin, Haxhiu: Hoti, asistent i Isa Mustafës

Kërkesa e Lajçakut për asociacionin, Haxhiu: Hoti, asistent i Isa Mustafës

Ja ku mund ta ndiqni ndeshjen Kosovë – Slloveni

Ja ku mund ta ndiqni ndeshjen Kosovë – Slloveni

Zemaj: Falë qytetarëve mund të krenohemi që jemi në 7 vendet me menaxhimin më të mirë ndaj COVID-19

Zemaj: Falë qytetarëve mund të krenohemi që jemi në 7 vendet me menaxhimin më të mirë ndaj COVID-19