Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

12.03.2019 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Skanimi i syrit njihet me termin- OCTA, dhe në më pak se një minutë bënë një foto të retinës dhe qelizave nervore në pjesën e prapme të syrit të cilat, arrijnë ta konvertojnë dritën nga jashtë në sinjale neurale që i krijon truri përmes pamjeve – shkruan Livescience, transmeton Gazeta Express

Hulumtimet skanuan sytë e 39 personave të cilët kishin Alzheimer, 37 personave me dëmtime të lehta kognitive dhe 133 personave me asnjë nga këto çrregullime. Ata vërejtën se densiteti i venave të gjakut ishte më i vogël dhe më i hollë në një nga shtresat e retinës së syve tek njerëzit të cilët kishin Alzheimer nw krahasim me ata tw cilwt nuk vuanin nga kjo swmundje.

Sëmundja e Alzheimerit është një nga format më të shprehura të demences dhe i prekë 5 milion njerëz në Amerikë. Diagnoza e Alzheimerit bëhet me anë testeve kognitive, pa përdorur ndonjë analizë gjaku.

Pse ka një rrjet të varfër të venave të gjakut tek njerëzit me Alzheimer?

Autorët e studimit të ri pohojnë se një rrjet i reduktuar i venave të gjakut është për shkak se proteina e cila jep sinjal për rritjen dhe zgjerimin e venave të gjakut është në një nivel më të ulët tek personat me sëmundjen e Alzheimerit. Kjo mungesë e kësaj proteine mendohet se shkaktohet nga prania e tepërt e amiloides –proteina përgjegjëse per Alzheimer.

Ky zbulim duhet kohë që të aplikohet tek pacientët e tjerë, në mënyrë që të konsiderohet si një opsion për të diagnostikuar simptomat e hershme të sëmundjes së Alzheimerit./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Mozilla lançon shërbimin e enkriptuar të dërgimit të skedarëve

Mozilla lançon shërbimin e enkriptuar të dërgimit të skedarëve

Zhduket papritmas nën tabanin e detit, peshku del sërish me po aq shpejtësi (Video)

Zhduket papritmas nën tabanin e detit, peshku del sërish me po aq shpejtësi (Video)

Kompjuterët Kuantikë do të ndryshojnë mënyrën sesi bota përdor energjinë

Kompjuterët Kuantikë do të ndryshojnë mënyrën sesi bota përdor energjinë

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online