Zakonet që ulin nivelin e inteligjencës te njerëzit

23.12.2019 14:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zakonet që ulin nivelin e inteligjencës te njerëzit

Edhe pse në pamje të parë duket se nuk kanë asnjë lidhje me inteligjencën, është vërtetuar shkencërisht se zakonet e përditshme megjithatë kanë një efekt të madh në qelizat e trurit.

Shumica prej nesh i zbaton këto zakone çdo ditë. Ato janë të lidhura me stilin e jetës dhe studimet kanë treguar se aktivitete të caktuara që një person i përsërit sistematikisht, ndikojnë në aftësitë e tij njohëse, transmeton KosovaPress.

Konsumi i yndyrës së ngopur

Këto yndyra gjenden në produktet e qumështit dhe mishin yndyror. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se ushqime të tilla ndikojnë negativisht në sistemin kardiovaskular, pasi rrit nivelin e “kolesterolit të keq” në gjak, gjë që dëmton sistemin e gjakut.

Si rezultat, qarkullimi normal i gjakut i një personi është i dëmtuar, gjë që çon në mungesë të oksigjenit në tru dhe ngadalëson funksionimin e tij.

Për më tepër, shumë procese të tjera të sistemit nervor qendror shqetësohen, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe duke shkaktuar shfaqjen e emocioneve negative siç është trishtimi.

Multi-tasking

Neurokirurgu Earl Miller nga Instituti i Teknologjisë në Massachussets kreu një studim duke u përqendruar në efektet e trurit të njeriut në mënyrën e shumë detyrave.

Rezultatet tregojnë se truri i njeriut nuk mund të funksionojë siç duhet në kushte të ngarkimit të shumëfishtë. Duke marrë parasysh shkallën e ndikimit të multi-taskingut në nivelin e inteligjencës, kostoja është shumë e lartë.

Shikoni tepër TV

Shikimi i TV është mënyra më e lirë dhe më e lehtë për të lehtësuar veten tuaj dhe për t’u çlodhur, pasi shikimi i një programi nuk kërkon ndonjë përpjekje fizike apo mendore. Sidoqoftë, pasojat e kësaj mund të jenë shumë serioze, transmeton KosovaPress.

Zakoni i të ulurit para një ekrani blu për një kohë të gjatë zvogëlon nivelin e inteligjencës. Si rezultat, jo vetëm që bëheni një vëzhgues pasiv, por funksioni juaj i trurit është i dëmtuar.

Mungesa e gjumit

Gjumi i mirë është një nga zakonet më të mira që kontribuon në funksionimin normal të trurit. Pas kësaj, personi ndjehet i pushuar, plot energji dhe më i përgatitur për ditën e re.

Studimet tregojnë se njerëzit që nuk flenë mjaft shpejt lodhen, bëjnë më shumë gabime dhe karakterizohen nga paqëndrueshmëri emocionale në rritje. Ata janë më irritues dhe kanë tendencë të mërziten në shqetësimin më të vogël.

Mos e nënvlerësoni fuqinë e një gjumi të mirë. Hulumtimet tregojnë se përmirëson ndjeshëm kujtesën.

Futja e një sasie të madhe sheqeri në trup

Një pjesë e madhe e sheqerit gjithashtu ndërhyjnë në funksionimin normal të trurit.

Studimet në Universitetin e Kalifornisë Los Anxhelos kanë treguar se nëse një person konsumon sasi të mëdha sheqeri për 6 javë, ata kanë vështirësi në përpunimin dhe ruajtjen e informacionit.

Fakti që demenca është më e zakonshme te njerëzit me diabet, nuk është rastësi.

Top Channel

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)