Z-Mobile në Arbitrazh, do nga Telekomi 13.5 milionë euro dhe masë të përkohshme

01.11.2019 20:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Z-Mobile në Arbitrazh, do nga Telekomi 13.5 milionë euro dhe masë të përkohshme

Një zyrë ligjore nga Vjena do ta përfaqësojë Z-Mobile-in, në një betejë të re milionëshe me Telekomin e Kosovës.

Kompania e Blerim Devollit e ka dërguar në Arbitrazh kompaninë publike, nëpërmjet një padie 28-faqëshe të cilën e posedon Kohavisioni.

Në arbitrazhin e dytë, Z-Mobile kërkon rreth 13.5 milionë euro, ose 15 milionë dollarë siç thuhet në padi, për shkak të dëmeve të shkaktuara nga Telekomi.

Z-Mobile pretendon se marrëveshja e nënshkruar në vitin 2009, është në fuqi dhe nuk ka përfunduar më 31 korrik 2019, siç pretendon Telekomi i Kosovës.

Sipas kësaj kompanie, marrëveshja mbetet në fuqi për faktin që Tekekomit, po më 31 korrik, i është vazhduar licenca nga Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit.

Z-Mobile i rendit tri arsye kryesore në padinë kundër ndërmarrjes publike.

– Një: Licenca nga Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit që i referohet marrëveshja e vitit 2009, nuk ka skaduar. Ajo është vazhduar. Si licencë e vazhduar, ajo nuk është licencë e re. Në fakt, më 30 korrik 2019, vazhdimi quhet “e drejta e vazhdimit”. Rrjedhimisht, edhe marrëveshja e 2009-s është vazhduar. Telekomi duhet të vazhdojë të ofrojë shërbime të telefonisë mobile për Z-Mobile.

-Dy: duke e injoruar këtë, Telekomi ka synuar ta përfundojë marrëveshjen e vitit 2009 dhe e ka informuar Z-Mobile më 30 korrik, se marrëdhënia e tyre kontrakutale do të përfundonte më 31 korrik 2019, porse do të kishte një “periudhë tranzitore”. Krejt kjo, pa asnjë bazë ligjore dhe në kundërshtim me marrëveshjen e parë të vitit 2009.

Tre: Edhe sikur licenca e Telekomit të ketë skaduar dhe ai të fitonte një të re, Telekomi nuk e ka diskutuar rinovimin e kontratës me Z-Mobile-in në mirëbesim. Thënë më butë, për 6 muaj, Telekomi është tallur me Z-Mobile-in. Ngjarjet tregojnë se Telekomi ka vepruar në keqbesim që prej fillimit.

Z-Mobile ka thënë se në rast të ndërprerjes së shërbimeve pas fazës tranzitore, kjo kompani, jo që do të dëmtohej, por do të shkatërrohej e tëra dhe qindra-mijëra klientë do të mbesnin pa telefoni mobile brenda natës.

Prandaj, kompania ka kërkuar që Arbitrazhi urgjentisht të marrë masë të përkohshme, me të cilën e detyron Telekomin të vazhdojë ofrimin e shërbimeve për të.

Menaxhmenti i Telekomit është në dijeni të padisë dhe zyrtarët e tij i kanë thënë KTV-së se po bëhen gati për arbitrazh.

Për shkak se nuk i kishte ofruar shërbimet e 3G e 4G dhe nuk ia kishte dhënë gjithë numrat e kërkuar, Telekomi e kishte humbur arbitrazhin e parë me Z-Mobile-in.

Për shkak të kundërshtimit të punëtorëve dhe humbjeve të mëdha ndër vite, në fund të korrikut, Telekomi e njoftoi Z-Mobile-in se nuk do ta vazhdojë kontratën e nënshkruar 10 vjet më parë.

Kuvendi i Kosovës, në legjislaturën e fundit, kishte ngritur një komision hetimor për skandalet në Telekom, shumicën prej të cilave i raportoi Kohavisioni.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë

IPK rekomandon suspendimin e katër zyrtarëve të PK-së lidhur me rastin e vrasjeve respektivisht vetëvrasjes në Gjilan

IPK rekomandon suspendimin e katër zyrtarëve të PK-së lidhur me rastin e vrasjeve respektivisht vetëvrasjes në Gjilan

Shpend Ahmeti i gatshëm të takohet me Kryeministrin Kurti

Shpend Ahmeti i gatshëm të takohet me Kryeministrin Kurti

Policja në Gjilan kishte probleme mendore, mjeku kishte rekomanduar t’i merret arma zyrtare

Policja në Gjilan kishte probleme mendore, mjeku kishte rekomanduar t’i merret arma zyrtare