Youtube lançon zyrtarisht shërbimin e ri të muzikës

24.05.2018 10:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Youtube lançon zyrtarisht shërbimin e ri të muzikës

Shërbimi i ri i Google për muzikën streaming në YouTube vjen sot për disa përdorues, i disponueshëm pa pagesë me reklama, 9.99 $ në muaj pa reklama, ose 11.99 $ në muaj për YouTube Premium (më parë YouTube Red), që përfshin përmbajtjen origjinale të videos. Çdokush që tashmë ka një abonim në Google Play Music merr muzikën e YouTube si pjesë e atij anëtarësimi.

Muzika e YouTube është përgjigja më e drejtpërdrejtë e Google për Spotify deri më sot, dhe vjen me një aplikacion të ridizajnuar dhe një opsion të ri në desktop, të dyja të dizajnuara posaçërisht për të luajtur muzikë.

Google argumenton se përdorimi i YouTube për të dëgjuar muzikë ka një avantazh pasi ai përfshin jo vetëm versionet zyrtare të këngëve, por edhe ato remix, versionet e drejtpërdrejta dhe kolonat zanore.

Ka edhe zëra që integrimi me inteligjencën artificiale të Google do ta bëjë muzikën e YouTube një eksperiencë “të veçantë”, kështu që ata që janë plotësisht në dyshim me zgjedhjet që ofrojnë shumë platforma streaming mund të mbështeten në YouTube për të bërë më shumë zbulime.

Ka fusha të tjera ku muzika YouTube heq një barrë të rëndë në emër të një përdoruesi, si në rastin e një tipari të ri të quajtur Mixtape.

Një koleksion i krijuar automatikisht nga muzika e hartuar nga artistët e preferuar, këngët që dëgjohen shpesh, dhe rekomandime të reja, Mixtape shkarkohet automatikisht në telefonin e një përdoruesi, i aksesueshëm për të dëgjuar offline. Rekomandimet e Muzikës YouTube gjithashtu do të marrin parasysh variablat si koha dhe vendndodhja.

Aksesi për momentin është i kufizuar në një pjesë të përdoruesve në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Australi, Zelandën e Re dhe Korenë e Jugut. YouTube thotë se në javët e ardhshme do të shtohet Austria, Kanadaja, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Irlanda, Italia, Norvegjia, Rusia, Spanja, Suedia, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PSG kthehet pas Donnarummas, në lojë edhe emrat e Rabiot, Draxler dhe Di Maria

PSG kthehet pas Donnarummas, në lojë edhe emrat e Rabiot, Draxler dhe Di Maria

Superkupa: Drita-Prishtina, gjilanasit do të jenë vendas në Stadiumin ‘Fadil Vokrri’, biletat nën menaxhimin e FFK-së

Superkupa: Drita-Prishtina, gjilanasit do të jenë vendas në Stadiumin ‘Fadil Vokrri’, biletat nën menaxhimin e FFK-së

PSG dhe Monaco e duan Rakiticin

PSG dhe Monaco e duan Rakiticin

Interi arrin marrëveshje me UEFA-n, asnjë lojtarë i madh nuk mbetet jashtë listës së Ligës së Kampionëve

Interi arrin marrëveshje me UEFA-n, asnjë lojtarë i madh nuk mbetet jashtë listës së Ligës së Kampionëve

Viti i çmendurive për portierët; S’ndodhte prej thuajse 2 dekadash

Viti i çmendurive për portierët; S’ndodhte prej thuajse 2 dekadash

Stadiumi Nacional në Drenas do të jetë më i bukuri në Kosovë dhe Regjion

Stadiumi Nacional në Drenas do të jetë më i bukuri në Kosovë dhe Regjion

MTI-ja urdhëron largimin e lodrës “SLIME” nga tregu i Kosovës

MTI-ja urdhëron largimin e lodrës “SLIME” nga tregu i Kosovës

Një “bombë” si Demi! (FOTO)

Një “bombë” si Demi! (FOTO)

Trajtimi i keq i Behramit, thirrje për të rinjtë në Zvicër të luajnë për Kosovën

Trajtimi i keq i Behramit, thirrje për të rinjtë në Zvicër të luajnë për Kosovën

Dua në Kosovë, pjesë e festivalit të organizuar nga Dukagjin Lipa

Dua në Kosovë, pjesë e festivalit të organizuar nga Dukagjin Lipa

Asensio e Bale shkëlqejnë në fitoren e Realit ndaj Romës (VIDEO)

Asensio e Bale shkëlqejnë në fitoren e Realit ndaj Romës (VIDEO)

AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Orët inteligjente të Fossil vinë me Google Play dhe sensorë për matjen e rrahjeve të zemrës

Orët inteligjente të Fossil vinë me Google Play dhe sensorë për matjen e rrahjeve të zemrës

Komisioni Evropian kërkon implementimin e një karikuesit të përbashkët telefonësh

Komisioni Evropian kërkon implementimin e një karikuesit të përbashkët telefonësh