Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

17.07.2019 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

Visar Ymeri, deputet i PSD-së, ka thënë se partitë opozitare, para se të votojnë mocionin për rrëzim të qeverisë, duhet të jenë të sigurt se i kanë numrat për rrëzim dhe se të dinë se si do të dukej qeveria e ardhshme.

Në Interaktiv të KTV-së ai ka thënë se do të ishte veprim i kotë nëse opozita e ngrit mocionin në Kuvend nëse nuk është e sigurt se i ka numrat për rrëzim.

“Mendoj që së pari duhet të kemi parasysh që me deklarime publike, ende nuk janë numri i mjaftueshëm i deputetëve për të votuar mocionin. Një dështim e shtyn për së paku tre muaj qeverinë. Zgjedhjet do të ishin zgjidhje nëse pas tyre do të kishim idenë se si do të dukej qeveria e ardhshme e si do të ishte më e mirë se qeveria aktuale”, ka thënë ai.

“Po presim deri tash, nga LDK-ja si partia më e madhe, të marr veprimin e të sjellë mocionin për të cilin kemi dhënë nënshkrimet. Por janë dy gjëra të rëndësishme. të qartësohet pse po rrëzohet qeveria e që të garantohet se qeveria e ardhshme të mos vazhdojë me avazin e njëjtë”, ka thënë ai duke shtuar se ka shumë pika për të cilat duhet të dihet rrugëdalja në të ardhmen.

Sipas tij, “ngarendja për zgjedhje pa menduar situatën paszgjedhore, mund të jetë edhe e dëmshme për vendin”.

Ymeri ka përsëritur qëndrimin e partisë së tij që rrëzimi i qeverisë të mos varet nga votat e Listës Serbe. Ai ka thënë se zbehja e rolit të kësaj partie në Kosovë është bërë për shkak të mënyrës së sjelljes së PSD-së.

“Është e vërtetë që Lista Serbe ka ndikuar për t’u votuar kjo qeveri. Janë situata të ndryshme me të kaluarën. Ajo s’është tash pjesë e pushtetit për një kohë të gjatë. Edhe pse kanë ulëse të garantuara, është bërë e panevojshme për qeverinë dhe numrat në kuvend dhe ka sjellë pozitivitet në politikëbërjen në Kosovë për aq sa mund të gjejmë gjëra pozitive. Kjo është ndoshta ndër të paktat. Pasi e ka humbur rolin për shkak të mënyrës së sjelljes së PSD-së si opozitë në Kuvend. Mendoj që si jemi sjellë ne në Kuvendin është mënyra se si sillet opozita në çdo kuvend normal. Votat jepen me kushte në interes të qytetarëve”, ka thënë tutje ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Një hap më afër koalicionit, VV e LDK dakordohen për marrëveshjen e bashkëqeverisjes

Një hap më afër koalicionit, VV e LDK dakordohen për marrëveshjen e bashkëqeverisjes

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Dështojnë përfundimisht negociatat për zgjerimin e BE-së

Dështojnë përfundimisht negociatat për zgjerimin e BE-së

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Tregoni nëse i kemi helmuar shqiptarët

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Tregoni nëse i kemi helmuar shqiptarët