Yahoo deklaron: 500 milionë llogari janë vjedhur

22.09.2016 23:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Yahoo deklaron: 500 milionë llogari janë vjedhur

Kompania Yahoo ka deklaruar të enjten se të paktën 500 milionë llogari të përdoruesve janë vjedhur, duke e cilësuar këtë si një nga shkeljet më të mëdha kibernetike të ndodhura ndonjëherë.

Kompania dyshon se një “aktor i sponsorizuar nga shteti” qëndronte pas shkeljes me të dhënat, që do të thotë se një individ vepron në emër të një qeverie.

Kjo shkelje thuhet se ka ndodhur në fund të vitit 2014.

“Informacioni i llogarisë mund të ketë përfshirë emrat, adresat e e-mail-it, numrat e telefonit, datat e lindjes, fjalëkalimet (shumica me bcrypt) dhe në disa raste çështjet e sigurisë të koduara ose të pakoduara dhe përgjigjet,” tha Yahoo në një deklaratë.

Yahoo u kërkon përdoruesve të ndryshojnë fjalëkalimin (password) dhe pyetjet e sigurisë, për të shqyrtuar llogaritë e tyre dhe aktivitetin e dyshimtë.

Lajmi i vetëm i mirë për përdoruesit është se të dhënat financiare, si numrat e llogarive bankare dhe të dhënat e kartës së kreditit nuk besohet të jenë të përfshira në informacionin e vjedhur, sipas Yahoo.

Kompania thotë gjithashtu se është duke u marrë në mënyrë ligjore me këtë shkelje.

Vjedhja e të dhënave në mënyrë masive u përfol për herë të parë në Gusht, kur një haker me emrin “Peace” , deklaroi se po shiste të dhënat e 200 milion përdoruesve online të Yahoo.

I njëjti haker deklaroi më parë se ka shitur llogari nga LinkedIn (LNKD, Tech30) dhe MySpace.

Yahoo fillimisht tha se ishte “në dijeni për një pretendim”. Gati dy muaj më vonë rezulton se situata është më keq./tvklan.al

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Opera Software ndryshon emrin në Otello Corporation

Opera Software ndryshon emrin në Otello Corporation

Hernandez, fitues i zgjedhjeve të debatueshme në Honduras

Hernandez, fitues i zgjedhjeve të debatueshme në Honduras

Presidenti i Perusë pranon se ka marrë ryshfet

Presidenti i Perusë pranon se ka marrë ryshfet

Ministri Francez i financave propozon diskutimin rreth Bitcoin në Samitin e G20-ës

Ministri Francez i financave propozon diskutimin rreth Bitcoin në Samitin e G20-ës

Qeveria i kërkon BE-së fleksibilitet rreth demarkacionit

Qeveria i kërkon BE-së fleksibilitet rreth demarkacionit

AAK: Në demokraci vendosin qytetarët, jo tavolinat politike të KQZ-së e Gjykatave

AAK: Në demokraci vendosin qytetarët, jo tavolinat politike të KQZ-së e Gjykatave

Kryesia mblidhet nesër, vendos për seancën ku Thaçi i adresohet deputetëve

Kryesia mblidhet nesër, vendos për seancën ku Thaçi i adresohet deputetëve

Kosova dhe BERZH-i nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Pejë në vlerë 71 milionë euro

Kosova dhe BERZH-i nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Pejë në vlerë 71 milionë euro

Ministrja Reshitaj priti në takim Gabriele Wagner nga zyra e GIZ-it në Sarajevë

Ministrja Reshitaj priti në takim Gabriele Wagner nga zyra e GIZ-it në Sarajevë

Daka për Istogun: Nuk kemi pasur asnjëherë kësi rezultati

Daka për Istogun: Nuk kemi pasur asnjëherë kësi rezultati

Rrënohet shtëpia e familjes Myftiu, monument që mbrohej me ligj

Rrënohet shtëpia e familjes Myftiu, monument që mbrohej me ligj

Me 14 vota diferencë, Haki Rugova e fiton Istogun

Me 14 vota diferencë, Haki Rugova e fiton Istogun

Ukrainasit nxisin krizë shëndetësore për shkak të dyshimit ndaj vaksinave

Ukrainasit nxisin krizë shëndetësore për shkak të dyshimit ndaj vaksinave

AKP vazhdon me shitjen e aseteve, aprovon 24 milionë euro për kreditorët

AKP vazhdon me shitjen e aseteve, aprovon 24 milionë euro për kreditorët

Google dorëzon Tango-n, zhvendos resurset drejt ARCore

Google dorëzon Tango-n, zhvendos resurset drejt ARCore

Lladrovci takoi Ambasadorin Bimo në Vjenë

Lladrovci takoi Ambasadorin Bimo në Vjenë