“Xixëllonjat” në kryeqytet s’fillon punën, s’ka udhëzues si duhet vepruar

01.06.2020 09:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Xixëllonjat” në kryeqytet s’fillon punën, s’ka udhëzues si duhet vepruar

Çerdhja “Xixëllonja” në kryeqytet edhe të hënën nuk ka filluar punën, kjo si rezultat i mungesës se informatave zyrtare mbi rregullat për tu rihapur pas lehtësimit të masave ndaj Coronavirusit.

Drejtoresha e kopshtit,  Mimoza Morina-Veseli,  tha për Ekonomia Online se Qeveria ka marrë vendim më rihapjen e institucioneve parashkollore, por nuk ka hartuar një udhëzues se si të veprohet për të ruajtur shëndetin e fëmijëve.

“Siç jeni të njoftuar në komunikatën e Qeveris jemi njoftuar që në fazën e tretë të krijimit të masave përfshihet edhe hapja e institucioneve parashkollore”.

“Ne sot jemi me staf në institucion për të bërë përgatitjet e fundit teknike sepse përgatitjet për të filluar punën i kemi bërë qysh javën e kaluar”.

Morina-Veseli njoftoi se nga nesër do të fillojnë punën pasi siç tha ajo Ministria e Arsimit iu ka dërguar gjitha institucioneve parashkollore një udhëzues të UNICEF-it, raporton EO.

“Ende nuk kemi pasur një udhëzues definitiv se si të menaxhohet distanca dhe çështja e sigurisë se shëndetit të fëmijëve. Nga nesër do të kemi fëmijë në institucione”.

“Ministria e Arsimit e kanë dërguar nëpër gjitha e-mailet zyrtare të institucionet një udhëzues të hartuar nga UNICEF-i për të zbatuar sigurinë në aspektin shëndetësor fëmijët, prindërit dhe gjithë stafin”, tha ajo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

Tiranë: Këshilli Politik pritet të rimblidhet në fillim të javës

Tiranë: Këshilli Politik pritet të rimblidhet në fillim të javës

E diela, ditë zie në Gjilan

E diela, ditë zie në Gjilan

Kurz: Bisedimet për fondin e rimëkëmbjes në drejtimin e duhur

Kurz: Bisedimet për fondin e rimëkëmbjes në drejtimin e duhur

Conte: Dakordësia për planin e rimëkëmbjes më e ndërlikuar nga sa pritej

Conte: Dakordësia për planin e rimëkëmbjes më e ndërlikuar nga sa pritej

​Vdes një 46 vjeçar me Covid-19, viktima e tetë nga Gjilan

​Vdes një 46 vjeçar me Covid-19, viktima e tetë nga Gjilan

Macron dorëzohet ndaj Jelekëve të Verdhë, shtyn reformën e kontestuar të pensioneve

Macron dorëzohet ndaj Jelekëve të Verdhë, shtyn reformën e kontestuar të pensioneve

Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Dua i bashkëngjitet peticionit të kosovarëve për Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Dua i bashkëngjitet peticionit të kosovarëve për Apple: Vendoseni Kosovën në hartë

Edhe një foshnje del e infektuar me Covid-19 në Kosovë

Edhe një foshnje del e infektuar me Covid-19 në Kosovë

Rama publikon foton e Thaçit: Askush nuk do të rishkruajë dot historinë e lirisë sonë

Rama publikon foton e Thaçit: Askush nuk do të rishkruajë dot historinë e lirisë sonë

​Hoti: Qasja jonë në dialog është legjitime dhe e vetmja

​Hoti: Qasja jonë në dialog është legjitime dhe e vetmja

​Vdes edhe personi i plagosur në Repë

​Vdes edhe personi i plagosur në Repë

Gjermani, ”Fosun Pharma” teston në Kinë një vaksinë antiCovid-19

Gjermani, ”Fosun Pharma” teston në Kinë një vaksinë antiCovid-19

Irani dorëzon kutitë e zeza të avionit të rrëzuar ukrainas

Irani dorëzon kutitë e zeza të avionit të rrëzuar ukrainas