Xiaomi krijon këpucë inteligjente

16.07.2015 17:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Xiaomi krijon këpucë inteligjente

Në fillim të këtij viti, Xiaomi njoftoi se do të bashkëpunojë me kompaninë kineze Li-Ning, që merret me prodhimin e këpucëve. Ideja ishte që të krijonin këpucë inteligjente. Gjatë një konference të zhvilluar sot, kompania zbuloi frytet e këtij partneriteti.

Xiaomi prezantoi këpucët inteligjente Li-Ning, të cilat janë krijuar me ndihmën e të dyja kompanive. Ndryshe nga pjesa më e madhe e markave të këpucëve sportive sot, këpucët inteligjente Li-Ning kanë një çmim të arsyeshëm. Ata do të kushtojnë rreth 32 dollarë.

Ata ofrojnë lidhjen Bluetooth dhe kanë çipe të sensorëve të gradës ushtarake. Këpucët janë rezistent ndaj ujit, lagështisë dhe janë dizajnuar për t’u përdorur çdo ditë. Xiaomi pretendon se sensorët e përfshirë tek këpucët do të funksionojnë për më shumë se një vit. Këta këpucë inteligjente do të mund të përdoren për të monitoruar aktivitetin e përdoruesit në palestër. Ata do të mbledhin dhe analizojnë të dhëna të ndryshme në lidhje me aktivitetin fizik, numri i kalorive të djegura, numri i hapave dhe miljeve që përdoruesi ka ecur, si dhe do të ndihmojnë në reduktimin e peshës. Këpucët do të dalin në treg më 20 korrik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Twitter fshin 8,558 llogari të lidhura me Partinë Përparimtare në Serbi

Twitter fshin 8,558 llogari të lidhura me Partinë Përparimtare në Serbi

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Si të kontrollosh nëse dikush po të spiunon në Facebook?

Si të kontrollosh nëse dikush po të spiunon në Facebook?

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale