Xhemati në rrezik prej aksidenteve

13.03.2015 15:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Policia në komunën e Podujevës kërkon ndihmë nga imamët në parandalimin e aksidenteve fatale.

Ali Shkodra, nga njësia trafikut në stacionin policor në Prishtinë, ka paraqitur statistikat rreth aksidenteve që kanë ndodhur në rajonin e Podujevës dhe Prishtinës.

Sipas tij, ditën e premte (pas faljes së xhumasë), ndodhin më së shumti aksidente fatale në këtë rajon, nga ora 14:00 – 18:00.

Vetëm vitin e kaluar, nga aksidentet trafikut kanë humbur jetën 37 persona. Isak Ejupi, komandant i stacionit të policisë në Podujevë, tha se po bëjnë përpjekje që ta parandalojnë çdo aksident.

Kryetari i BIK-ut në Podujevë, Bekim Jashari, ka shprehur gatishmërinë që të kontribuojë në vetëdijesimin e xhematit të tyre, për rrezikun dhe pasojat në trafik.

Pikat ku në të kaluarën ka pasur viktima nga aksidentet e trafikut, janë fshatrat Kunushec, Batllavë, Dumnicë dhe Surkish.

Këto statistika janë bërë të ditura në tryezën me temën “Aksidentet në trafik, kontributi i institucioneve në parandalimin e tyre” të organizuar nga Bashkësia Islame e Kosovës në Podujevë në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Shkollën e Mesme Teknike “Fan S.Noli”.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Avdyli i LDK’së: Nuk do të ketë zgjedhje të reja

Avdyli i LDK’së: Nuk do të ketë zgjedhje të reja

Matoshi i thotë Kurtit se Kushtetuta e Kosovës e njeh kombin kosovar

Matoshi i thotë Kurtit se Kushtetuta e Kosovës e njeh kombin kosovar

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

Valon Murati: Është thyer miti se Shqipëria s’e do bashkimin kombëtar

Valon Murati: Është thyer miti se Shqipëria s’e do bashkimin kombëtar

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Alarmuese: Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës

Alarmuese: Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës

Lirak Çelaj beson shumë se bashkimi kombëtar do të ndodhë

Lirak Çelaj beson shumë se bashkimi kombëtar do të ndodhë

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Shkup: Vetting në gjyqësor për forcimin e shtetit ligjor

Shkup: Vetting në gjyqësor për forcimin e shtetit ligjor

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme