Xhaka: Jam pjekur

19.03.2015 17:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kur ishte transferuar në Gjermani në korrik të vitit 2012, 22 vjeçari kishte kërkuar shumë dhe i kishte prishur punët me trajnerin Lucien Favre, pasi mendja e tij ishte shumë lart. Madje, ai rrezikonte të largohej, pasi fliste shumë e punonte pak. Mirëpo, tash gjërat kanë ndryshuar dhe përfaqësuesi zviceran thotë se është pjekur si lojtar, e mbi të gjitha si person.

“Tash po sillem mirë dhe gjërat po shkojnë për mrekulli. Jam jashtëzakonisht i lumtur në Gladbach. E ndiej besimin e madh të skuadrës dhe trajnerit. Kjo nuk është e mirë vetëm për mua, por për tërë skuadrën”, thotë prishtinasi. “E di se në vitin tim të parë i kam bërë disa gabime. Mirëpo, tash ka marrë fund. Kam biseduar për disa gjëra me familjen time, por edhe me trajnerin dhe me Max Eberl. Kam bërë përparime dhe kam punuar në detaje. Po flas më pak dhe po punoj shumë. Jam 22 vjeç, kam mësuar, jam rritur dhe pjekur”, përfundoi Xhaka.

Ish-futbollisti i Baselit po shkëlqen këtë edicion në Bundesliga, por pati paraqitje impresionuese edhe në Europa League, ku nuk i munguan golat. Gjatë janarit, ai pati disa oferta, mbi të gjitha nga Italia, por vendosi t’i mbetet besnik Gladbachut, u e sheh të ardhmen e tij.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri