Xhabir Zharku që dy ditë në grevë urie

25.05.2020 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Xhabir Zharku që dy ditë në grevë urie

Ish-kryetari i Kaçanikut, Xhabir Zharku, ka hyrë në grevë urie që dy ditë.

Ish-kreu i Komunës së Kaçanikut, Xhabir Zharku, i cili është në qendrën e paraburgimit në Prishtinë, ka hyrë në grevë urie që nga e shtuna.

Kështu ka bërë të ditur avokati i tij, Tomë Gashi, shkruan lajmi.net.

Sipas Gashit, Zharku ka hyrë në grevë urie për shkak të cilësisë së ushqimit.

Postimi i plotë i Gashit, pa ndërhyrje:

Klenti ime z.Xhabir Zharku qe nga data 23.05.20 eshte ne grev urie ne qendren e paraburgimit ne Prishtine.

Aj eshte ne greve urie per shkak te perkeqesimit te cilesis se ushqimit.

Sipas tij perveq ushqimit te dobet qe aj nuk mundet fare ta konsumoj edhe per shkak se aj eshte diabetik.

As ne kantinen qe eshte brenda burgut nuk ka fare ushqime cilesore qe mund te blihen nga te Paraburgosurit.

Greva e tij eshte senzibilizuese qe qeshtja e ushqimit ne burg te permisohet. Sot e kam vizituar dhe gjendja e tije eshte stabile, me shenja te perkeqesimit.

Mbetet diteve ne vijim qe qeshtja e kualitetit te ushqimit te shqyrtohet nga udheheqesit e qenderes se paraburgimit ne Prishtine dhe Sherbimit Korektues te Kosoves.

Zotni Xhabir zharku eshte ne paraburgim qe nga 14.12.2019.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

15 kamionë me mallra serbe u kthyen mbrapa – Serbia, Thaçi e BE-ja kërkojnë heqjen e reciprocitetit

15 kamionë me mallra serbe u kthyen mbrapa – Serbia, Thaçi e BE-ja kërkojnë heqjen e reciprocitetit

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

Haziri: Kemi aktivizuar të gjitha shërbimet e parapara me pakon e tretë të lehtësimit të masave

OAK kërkon të largohet tarifa për dezinfektim ose të mbulohet nga shteti

OAK kërkon të largohet tarifa për dezinfektim ose të mbulohet nga shteti

Reciprociteti: Sot 11 maune me mallra serbe nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë

Reciprociteti: Sot 11 maune me mallra serbe nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë

Presidenti njofton se do të mbajë konferencë për media në ora 16:00

Presidenti njofton se do të mbajë konferencë për media në ora 16:00