Wuhan në Kinë ndalon ngrënien e kafshëve të egra për shkak të pandemisë për pesë vite

20.05.2020 19:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Wuhan në Kinë ndalon ngrënien e kafshëve të egra për shkak të pandemisë për pesë vite

Qyteti kinez, Wuhan ka ndaluar ngrënien e kafshëve të egra, një praktikë që besohet të ketë shkaktuar pandeminë e coronavirusit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi i ri hyri në fuqi më 13 maj dhe do të qëndrojë në fuqi për pesë vjet.

Ekspertët në Kinë thanë në janar se virusi ka gjasa të jetë transmetuar tek njerëzit nga kafshët e egra të shitura në një treg në qytetin e 11 milionë banorëve.

Tregu “Huanan” që besohet të ketë shkaktuar shpërthimin global, u mbyll më 1 janar, pas krizës shëndetësore.

Provinca kineze Hubei me kryqytetin Wuhan, miratoi një ligj në muajin mars, për të ndaluar ngrënien e kafshëve të egra, përfshirë ato që rriten nga njerëzit.

Në shkurt, qeveria qendrore e Kinës bllokoi të gjithë tregtinë dhe konsumin e kafshëve të egra me një ligj të përkohshëm.

Tregtia e përgjithshme e kafshëve të egra të Kinës është me vlerë rreth 520 miliardë yuan (57miliardë funte), sipas një raporti qeveritar nga 2017.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Wuhan në Kinë ndalon ngrënien e kafshëve të egra për shkak të pandemisë për pesë vite

Wuhan në Kinë ndalon ngrënien e kafshëve të egra për shkak të pandemisë për pesë vite

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Vitia: Kërkoj nga besimtarët mirëkuptimin, por xhamitë nuk bën të hapen

Vitia: Kërkoj nga besimtarët mirëkuptimin, por xhamitë nuk bën të hapen

Kurti: Kushtetuesja të lihet e qetë, të mos ketë kërcënime

Kurti: Kushtetuesja të lihet e qetë, të mos ketë kërcënime

Maqedonia e Veriut: Pandemia ndan partitë për datën e zgjedhjeve

Maqedonia e Veriut: Pandemia ndan partitë për datën e zgjedhjeve

Bytyçi i PDK: Të zbardhet e vërteta se a u kërcënua Kurti apo sajoi një mashtrim

Bytyçi i PDK: Të zbardhet e vërteta se a u kërcënua Kurti apo sajoi një mashtrim

Në valën e dytë në Kinë po shërohen më ngadalë të infektuarit me Covid-19

Në valën e dytë në Kinë po shërohen më ngadalë të infektuarit me Covid-19

“Deri 60 milionë njerëz mund të përballen me ‘varfëri ekstreme’ si pasojë e pandemisë së COVID-19”

“Deri 60 milionë njerëz mund të përballen me ‘varfëri ekstreme’ si pasojë e pandemisë së COVID-19”

Daçiq: Para zgjedhjeve presidenciale në Amerikë s’mund të arrihet marrëvëshje për Kosovën

Daçiq: Para zgjedhjeve presidenciale në Amerikë s’mund të arrihet marrëvëshje për Kosovën

Haradinaj: Rimëkëmbja e ekonomisë është sfida e Kosovës

Haradinaj: Rimëkëmbja e ekonomisë është sfida e Kosovës

Është rritur numri i veteranëve në Kosovë

Është rritur numri i veteranëve në Kosovë

Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke  shkaku i pandemisë

Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke shkaku i pandemisë

Turqia: Kemi vendosur tarifa shtesë për më shumë se 800 produkte që hyjnë në këtë shtet

Turqia: Kemi vendosur tarifa shtesë për më shumë se 800 produkte që hyjnë në këtë shtet

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

BE, FMN dhe Banka Botërore: Kërkojmë që të ratifikohen marrëveshjet financiare të negociuara për të tejkaluar krizën ekonomike

BE, FMN dhe Banka Botërore: Kërkojmë që të ratifikohen marrëveshjet financiare të negociuara për të tejkaluar krizën ekonomike

Në Infektivë 7 raste me COVID-19

Në Infektivë 7 raste me COVID-19