Windows XP dhe Windows 7 të rrezikuar nga një sulm kibernetik madhor

15.05.2019 18:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Windows XP dhe Windows 7 të rrezikuar nga një sulm kibernetik madhor

Microsoft ka dërguar një paralajmërim për ata përdorues të ngelur në Windows XP dhe Windows 7 duke u kërkuar të përditësojnë kompjuterët sa më parë të jetë e mundur.

Gjigandi i softuerit ka zbuluar një problem sigurie në versionet e hershme të sistemit operativ i ngjashëm në natyrë me ransomware shkatërrues WannaCry i cili pushtoi globin në Maj të 2017-ës.

Sipas Microsoft kjo dobësi mund të mundur që të mos kërkohet fare ndërveprimi i përdoruesit për tu shfrytëzuar dhe kompjuterët e infektuar mund të vendosin në rrezik kompjuter dhe rrjete të tjera në mbarë botën.

Microsoft pretendon se ka mbikëqyrur problemin e sigurisë dhe nuk ka vënë re shfrytëzim të saj por nuk ka për të vijuar kështu sipas kompanisë e cila beson që aktorë keqdashës do të shkruajnë maluerë për të.

Si rezultat u ka kërkuar përdoruesve të përditësojnë sa më parë. Përditësimet ofrohen përmes faqes zyrtare të Microsoft për Windows 7, Windows 2008 R2, Windows 2008, Windows 2003 dhe Windows XP.

Përdoruesit e Windows 8 dhe Windows 10 nuk janë të rrezik nga ky problem sigurie. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren