Wilson: Vuçiq do ta njohë Kosovën, por jo pa një marrëveshje që i përshtatet gjithë Serbisë

03.08.2019 15:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Wilson: Vuçiq do ta njohë Kosovën, por jo pa një marrëveshje që i përshtatet gjithë Serbisë

Diplomati amerikan, Damon Wilson thotë se është rasti historik që Serbia dhe Kosova të arrijnë një marrëveshje historike, duke potencuar se Serbia do ta njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës.

Megjithatë nënkryetari ekzekutiv i Këshillit Atlantik thotë se një gjë e tillë nuk mund të ndodh pa një marrëveshje që i përshtatet gjithë Serbisë.

“Unë besoj që Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por nuk besoj se mund të ndodh ashtu. Një gjë e tillë duhet të jetë pjesë e një pakete që i përshtatet të gjithë Serbisë”, ka thënë Wilson për Zërin e Amerikës, edicionin në gjuhën serbe, transmeton Gazeta Express.

Wilson thotë se mungesa e një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është duke penguar progresin e këtyre dy vendeve.

Ai thotë se një marrëveshje duhet të gjendet në muajt e ardhshëm, duke thënë se nuk ka ndonjë afat të caktuar, por se një gjë e tillë është urgjente.

Diplomati amerikan thotë se i gjithë Ballkani do të mbetet i pazhvilluar si pasojë e ngërçit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij SHBA-ja dhe BE-ja do të shtyjnë përpara të dy shtetet drejt një finaleje, por shton se po e presin se si do të shkojë procesi zgjedhor pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt.

Për taksën, Wilson thotë se ka qenë një vendim i dëmshëm, por potencon se gjithashtu edhe fushata agresive e Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës duhet të ndalet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetëvendosje vazhdon ta kontestojë qeverinë Hoti: Jo-legjitime dhe në shërbim të Hashim Thaçit

Vetëvendosje vazhdon ta kontestojë qeverinë Hoti: Jo-legjitime dhe në shërbim të Hashim Thaçit

Hoti: Kosova hyn në dialog vetëm për njohje reciproke

Hoti: Kosova hyn në dialog vetëm për njohje reciproke

​Në QKUK po trajtohen 141 raste me Covid-19, 58 në oksigjenoterapi

​Në QKUK po trajtohen 141 raste me Covid-19, 58 në oksigjenoterapi

“Vuçiç të shkojë dhe në Hënë, por do ulet me ne”/ Rama: Ta harrojë se negocion me Perëndimin pa shqiptarët

“Vuçiç të shkojë dhe në Hënë, por do ulet me ne”/ Rama: Ta harrojë se negocion me Perëndimin pa shqiptarët

Rama: Turp që BE-ja nuk liberalizon vizat për Kosovën!

Rama: Turp që BE-ja nuk liberalizon vizat për Kosovën!

Tre nga të plagosurit në Lipjan janë në gjendje të rëndë

Tre nga të plagosurit në Lipjan janë në gjendje të rëndë

Dogana në Durrës dhe njësimi i dokumenteve/ Rama: Shengeni rajonal do të hapte kufirin me Kosovën

Dogana në Durrës dhe njësimi i dokumenteve/ Rama: Shengeni rajonal do të hapte kufirin me Kosovën

Hoti nga Tirana: Kosova ka institucione legjitime, jam i gatshëm për rifillim të dialogut

Hoti nga Tirana: Kosova ka institucione legjitime, jam i gatshëm për rifillim të dialogut

E lyenin trupin e pajetë me uthull dhe vaj/ Vajza mund të ketë ndërruar jetë prej më shumë se 6 muajsh

E lyenin trupin e pajetë me uthull dhe vaj/ Vajza mund të ketë ndërruar jetë prej më shumë se 6 muajsh

Rama: Specialja të mos deformohet në një padrejtësi ndaj Kosovës dhe UÇK-së

Rama: Specialja të mos deformohet në një padrejtësi ndaj Kosovës dhe UÇK-së

Rama e Hoti dakordohen për implementimin e marrëveshjeve dhe mbledhjen e ardhshme të dy qeverive

Rama e Hoti dakordohen për implementimin e marrëveshjeve dhe mbledhjen e ardhshme të dy qeverive

Shqipëri, 90 raste të reja dhe 3 viktima nga COVID-19

Shqipëri, 90 raste të reja dhe 3 viktima nga COVID-19

Shkresë zyrtare për Kryeministrin e Kosovës nga OSHC-të në lidhje me gjendjen e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian

Shkresë zyrtare për Kryeministrin e Kosovës nga OSHC-të në lidhje me gjendjen e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian

Bankat komerciale prezantojnë mundësitë për qasje në financa për bizneset e prekura nga COVID-19

Bankat komerciale prezantojnë mundësitë për qasje në financa për bizneset e prekura nga COVID-19

Përfshihet nga zjarri një market ushqimor në Mitrovicë

Përfshihet nga zjarri një market ushqimor në Mitrovicë

ATK: Të hyrat e mbledhura në muajin qershor janë në vlerë 29,8 milion euro, 5.7 % ose 1.6 milion euro më shumë se plani i paraparë

ATK: Të hyrat e mbledhura në muajin qershor janë në vlerë 29,8 milion euro, 5.7 % ose 1.6 milion euro më shumë se plani i paraparë