WIIW: Ekonomia e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në rritje

13.03.2018 15:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
WIIW: Ekonomia e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në rritje

Instituti Ekonomik i Vjenës (WIIW) pret që rritja ekonomike e vendeve të Ballkanit Perëndimor, në krahasim me vitet e mëparshme të përshpejtohet dukshëm.
Evropa Qendrore dhe Lindore është në një trend të lartë të rritjes ekonomike. Kështu është vlerësuar në konferencat e sotme për shtyp.

Po ashtu, është theksuar se ekonomitë rajonit u zgjeruan për herë të parë në dekadën e fundit të vitit të kaluar, transmeton lajmi.net.

Sektori bankar është në këmbë të forta, më të forta se disa vite më parë kanë vlerësuar ekspertët, duke shtuar se rreziqet janë nga lufta e potencialit tregtar e cila mund të anulojë ‘lirshëm’ politikën monetare.

Tendenca e rritjes globale do të vazhdojë siç pritet nga WIIW, me të cilën do të përfitojë më shumë Evropa qendrore dhe lindore.

Një rritje prej 3.1 për qind është regjistruar për gjithë rajonin. Rritja e madhe për periudhën 2018-2020 është promovuar në vendet e Evropës qendrore dhe lindore si dhe në Turqi.

WIIW parashikon që rritja në 11 vendet e reja anëtare të BE-së do të jetë në 3.9 për qind ndërsa në Turqi 4.5 për qind.

Për Rumaninë është parashikuar rritje e PBB prej 7.7 për qind.

Gjithashtu është theksuar se vendet e Ballkanit Perëndimor do të kenë një rritje të konsiderueshme krahasuar me vitet e kaluara.

Rusia dhe Ukraina do të kenë një rritje të ndjeshme më të ulët, që do të thotë se Rusia do të ketë rritje prej vetëm 1.8 për qind këtë vit, ndërsa Ukraina do të ketë 1.9 për qind. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rashiq: Gjuha e trupit tregon se Vuçiq e Thaçi kanë arritur marrëveshje për kufijtë

Rashiq: Gjuha e trupit tregon se Vuçiq e Thaçi kanë arritur marrëveshje për kufijtë

Scott i qëndron deklaratës që nxiti reagime në Serbi: Kosova është shtet sovran

Scott i qëndron deklaratës që nxiti reagime në Serbi: Kosova është shtet sovran

Mbi 4 milionë euro ndahen gabimisht nga MPMS-ja për skemat sociale

Mbi 4 milionë euro ndahen gabimisht nga MPMS-ja për skemat sociale

Maxhuni mbështetë drejtësinë në rastin e të birit

Maxhuni mbështetë drejtësinë në rastin e të birit

Limaj pret që së shpejti Kuvendi ta votojë delegacionin shtetëror për dialogun

Limaj pret që së shpejti Kuvendi ta votojë delegacionin shtetëror për dialogun

Haradinaj takon përfaqësuesit e subjekteve politike shqiptare në Mal të Zi

Haradinaj takon përfaqësuesit e subjekteve politike shqiptare në Mal të Zi

Jevtiq: Haradinaj më kërkoi ta lusja Gjuriqin të mos hynte në Kosovë

Jevtiq: Haradinaj më kërkoi ta lusja Gjuriqin të mos hynte në Kosovë

Haziri: Vetëvendosje ushtroi opozitarizëm të pashembullt ndaj Isa Mustafës

Haziri: Vetëvendosje ushtroi opozitarizëm të pashembullt ndaj Isa Mustafës

Reagon Presidenti, distancohet nga sulmi që vëllai i tij bëri ndaj dy personave

Reagon Presidenti, distancohet nga sulmi që vëllai i tij bëri ndaj dy personave

Beqiri: Korrigjimi i kufijve nuk mund të diskutohet me një vend që ta mohon shtetësinë

Beqiri: Korrigjimi i kufijve nuk mund të diskutohet me një vend që ta mohon shtetësinë

Pako e dyshimte në redaksinë e televizionit të njohur, evakuuohet ndërtesa

Pako e dyshimte në redaksinë e televizionit të njohur, evakuuohet ndërtesa

Qytetarët nuk kanë besim në kapacitet e qeverisë për realizimin e reformave

Qytetarët nuk kanë besim në kapacitet e qeverisë për realizimin e reformave

Ministri Matoshi kërkon zbatim të Udhëzimit për Gjoba nga Inspektorët komunal

Ministri Matoshi kërkon zbatim të Udhëzimit për Gjoba nga Inspektorët komunal

Hoxha takoi Sholtes dhe Kukan, kërkon përshpejtimin e vendimmarrjes për viza

Hoxha takoi Sholtes dhe Kukan, kërkon përshpejtimin e vendimmarrjes për viza

Hoti: Qeveria po shfrytëzon paranë publike pa përfillur kriteret ligjore

Hoti: Qeveria po shfrytëzon paranë publike pa përfillur kriteret ligjore

Basha përsërit: Zgjedhje të parakohshme

Basha përsërit: Zgjedhje të parakohshme