WhatsApp garanton përdoruesit, të dhënat e tyre janë të sigurta

14.04.2018 05:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
WhatsApp garanton përdoruesit, të dhënat e tyre janë të sigurta

Siç e dimë të gjithë, WhatsApp është në pronësi të Facebook dhe ka më shumë se 1.5 miliardë përdorues. Disa prej tyre e dinë se Facebook bleu rrjetin e mesazheve në vitin 2014 dhe disa prej tyre mund të mos e dinë. Megjithatë, ata që e dinë se WhatsApp është në pronësi të Facebook, janë pak të shqetësuar për sigurinë e të dhënave të tyre në WhatsApp.

Ata janë shqetësuar gjithnjë e më shumë si shumë përdorues të Facebook-ut që të dhënat e tyre mund të përdoren kundër tyre, veçanërisht kur bëhet fjalë për të holla ose të dhëna financiare. Për të fituar besimin e klientëve të kompanisë WhatsApp, kompania ka postuar një FAQ të ri në faqen e tyre të internetit WhatsApp for Business.

WhatsApp thotë se të dhënat tuaja janë të sigurtaWhatsApp ka shkruar në  një post:“Ne kujdesemi për privatësinë tuaj. Të gjitha mesazhet dhe thirrjet WhatsApp sigurohen me enkriptim  end-to-end. Kjo siguron që vetëm ju dhe personi me të cilin po komunikoni mund të lexoni mesazhet tuaja ose të dëgjoni thirrjet tuaja, dhe askush në mes, madje as WhatsApp.

Përveç kësaj kompania siguroi se në të gjitha rastet WhatsApp do t’i dërgojë mesazhet tuaja në një kod të mbyllur të biznesit. Më e rëndësishmja, kur kontaktoni një biznes, disa njerëz në atë biznes mund t’i shohin mesazhet tuaja. Për më tepër, disa biznese që përdorin zgjidhjen e ndërmarrjes WhatsApp mund të punësojnë një kompani ose grup tjetër për të menaxhuar komunikimet e tyre siç janë, për të ruajtur, lexuar ose për t’iu përgjigjur mesazheve të përdoruesve.

Biznesi ka përgjegjësi për të siguruar përdoruesit se i trajton mesazhet e tyre sipas politikës së privatësisë. Ishte shumë e rëndësishme për të siguruar përdoruesit e WhatsApp për privatësinë e të dhënave të tyre,sepse shumë përdorues nuk ndiheshin rehat me përdorimin e WhatsApp pas keqpërdorimit të të dhënave të përdoruesve nga Facebook. E pra, le të shpresojmë se WhatsApp nuk do të shfrytëzojë përdoruesit si Facebook. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Chelsea dhe United i futën garës për Vidalin

Chelsea dhe United i futën garës për Vidalin

Katër ushtrime të mrekullueshme: Shërojnë ishiasin! (Video)

Katër ushtrime të mrekullueshme: Shërojnë ishiasin! (Video)

Me fjalët më të ëmbla Besi ka diçka për t'i thënë Xhensilës!

Me fjalët më të ëmbla Besi ka diçka për t'i thënë Xhensilës!

Ramos e zbulon pasardhësin e numrit shtatë te Reali: Do ta marrë Asensio

Ramos e zbulon pasardhësin e numrit shtatë te Reali: Do ta marrë Asensio

Ka të pasme gjigante e gjoksi gati t'i shpëthejë, por e kalli greqinë

Ka të pasme gjigante e gjoksi gati t'i shpëthejë, por e kalli greqinë

Cousins prezantohet te Warriors: Erdha për të fituar titullin

Cousins prezantohet te Warriors: Erdha për të fituar titullin

Si ndikon gjumi në peshë trupore!

Si ndikon gjumi në peshë trupore!

Djali i Ibrahim Tatlises çmend vajzat turke

Djali i Ibrahim Tatlises çmend vajzat turke

Llullaku ia nis me gola te Astra, fiton derbin e shqiptarëve përballë Qakës

Llullaku ia nis me gola te Astra, fiton derbin e shqiptarëve përballë Qakës

Kim Kardashian paditet për vjedhje

Kim Kardashian paditet për vjedhje

Aston Villa konsideron Henryn për trajner

Aston Villa konsideron Henryn për trajner

Diabeti, cilat yndyra na bëjnë keq dhe cilat janë të dobishme

Diabeti, cilat yndyra na bëjnë keq dhe cilat janë të dobishme

Pesë fotot më të pëlqyera në histori të Instagramit: Ronaldo me Kylie Jenner

Pesë fotot më të pëlqyera në histori të Instagramit: Ronaldo me Kylie Jenner

Man City kryeson garën për shërbimet e Pjanicit

Man City kryeson garën për shërbimet e Pjanicit

Kush janë yjet shqiptarë që pinë hashash në publik? FOTO

Kush janë yjet shqiptarë që pinë hashash në publik? FOTO

Rummenigge: James nuk do të rikthehet te Real Madridi

Rummenigge: James nuk do të rikthehet te Real Madridi