WhatsApp bie pre e një sulmi kibernetik që nuk shmanget dot

14.05.2019 17:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
WhatsApp bie pre e një sulmi kibernetik që nuk shmanget dot

Një problem sigurie në aplikacionin e komunikimit WhatsApp ka lejuar hakerët të injektojnë një program përgjimi Izraelit në telefonë bëri të ditur kompania.

WhatsApp, aplikacion i cili përdoret nga 1.5 miliardë njerëz në mbarë botën, zbuloi në Maj se sulmuesit ishin të aftë të instalonin softuerë përgjimi në iPhone de Android.

Kodi i softuerit është zhvilluar nga kompania Izraelite NSO Group dhe mund të transferohet edhe tek përdoruesit të cilët nuk u përgjigjen telefonatave. Në shumë raste thirrje madje zhdukeshin nga regjistri i telefonave.

Të Dielën inxhinierët e WhatsApp garuan për të mbyllur problemin e sigurisë pasi duke përdorur këtë metodë ishte shënjestruar një avokat i të drejtave të njeriut në Britani.

Hulumtuesit në Universitetin e Torontos besojnë se sulmi me “spyware” ishte i lidhur me të njëjtin problem që WhatsApp po përpiqej të adresonte.

Produkti flagship i NSO është Pegasus, një program i cili mund të aktivizojë mikrofonin de kamerën e telefonit, të gërmojë brenda e-mail-eve dhe mesazheve dhe të grumbullojë të dhëna mbi vendndodhjen.

NSO reklamon produktet e saj tek Agjencitë Perëndimore të inteligjencës dhe atyre Lindjes së Mesme të cilat duan të luftojnë terrorizmin. Së fundi kompania u vlerësua me 1 miliardë dollarë.

Ditën e Hënë Facebook lëshoi një deklaratë duke u tërhequr vëmendjen përdoruesve të cilët duhet të përditësojnë aplikacionet. Problemi i sigurisë është ekzistent në këto versione:

  • WhatsApp for Android para v2.19.134
  • WhatsApp Business for Android para v2.19.44
  • WhatsApp for iOS para v2.19.51
  • WhatsApp Business for iOS para v2.19.51
  • WhatsApp for Windows Phone para v2.18.348
  • WhatsApp for Tizen para v2.18.15

WhatsApp është duke hetuar ngjarjen por nuk ka informacion sesa përdorues janë prekur. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë